| alexa2829 a întrebat:

Prieteni dragi de ieri am inceput sa mananc mai putin si foarte putina paine si nu mai mananc seara.Am inceput sa mananc mai putin pentru ca vreau sa ajung pana in luna lu aprilie la 70 de kg pentru ca am banchetul clasa a 12 a.Am doar 1 60 si 90 si ceva de kg.M-am ingrasat asa tare deoarece nu am deloc ambitie sa slabesc si in mare partte pentru ca al meu prieten ma vede"slaba"pentru ca ma iubeste.Totusi la 18 ani sunt supraponderala, nu reusesc deloc sa ma abtin, nici macar o data nu am reusit sa tin un regim de o luna de zile.Acum vreau neaparat sa slabesc si nu stiu cum sa am aceasta dorinta va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun. dar esti obeza. Supraponderalii au putin peste greutatea normala. Tu o depasesti mult. Trebuie sa slabesti altfel sanatatea ta va fi pusa in pericol.

| alexa2829 explică (pentru SaveTheNature):

Eu am crezut ca supraponderala este mai

| ellutza a răspuns:

Mare grija cu alimentatia! Vad peste tot faza cu painea. Ei bine mult mai mare grija trebuie la ULEI. Nu mai consumati in primul rand preparate gatite in ulei sau cu ulei. Am mai vazut persoane care zic ca mananca salate si nu slabesc dar pun ulei in salata. Nu s epaote asa ceva. totl se consuma fiert, oua fierte, legume fierte si salate cu zeama de lamaie nu cu ulei. Plus atentie la paine si dulciuri. Mananca multe fructe si legume, au calorii negative si ajuta digestia, intre mese roade morcovi, ridichi, mere sau felii de telina. Nu recomand semintele, alunele sau nucile care au calorii mai multe decat carnea de porc [100 grame nuci aprox 650 cal, iar 100g carne porc 350cal]. Si multa, multa miscare, mergi pe jos la scoala, mergi si fa cumparaturile in locul parintilor, cauta-ti drumuri cat mai lungi, danseaza prin casa, cand stai la film fa exercitii "pe loc" ridica din picioare, maini, fa abdomene, nu sta. Sa nu lasi corpul sa leneveasca deloc. Pe langa astea stabileste-ti macar jumatate de ora pe zi in care sa faci numai exercitii, sarit coarda, etc cat mai rapide si antrenante in serii, dupa jumatate de ora sa vezi ca ai transpirat. Dupa asta bea o cana de ceai verde cu zeama de la jumatate de lamaie, sau apa cu lamaine daca nu poti ceai verde, ajuta foarte mult la arderea grasimilor. Stabileste-ti obiective clare si implica-te mai mult. Multa bafta

| Indestructible a răspuns:

Nu trebuie să ţii nu ştiu ce diete sau să te înfometezi. Important e să practici mult sport. Du-te la sală, sau aleargă în fiecare zi o oră sau două. Dacă te vei ţine de sport, vei slăbi garantat.

| Alexaaandraaa a răspuns:

Poți mânca tot ce vrei, în mici cantități, dar făcând sport regulat. În alimentație trebui să predomine fructele și legumele. Succes, așteptăm rezultate! puppy dog eyes Pup!:*

| MishalufLv a răspuns:

Buna eu am slabit din 77 de kg am ajuns la 63, intr-un timp foarte scurt, toata chestia e sa nu mananci seara dupa ora 7 si mai reduci din paine... eventual iti cumperi paine integrla(neagra) e mult mai sanatoasa, acum ca-i vara poti manca multa salata, multe legume si fructe sunt foarte sanatoase, si mai putin cu sucul, cipsurile, etc. Incearca in fiecare seara sa faci minim 20 de abdomene, eu asa am slabit, asta s-a intamplat in vara anului 2012 acum am ajuns la 58 de kg, si sunt multumita, si inca o chesti nu te infometa, crezand ca asa o sa slabesti, pentru ca mai mult rau iti faci, asa am facut si eu la inceput, si am avut o mica problema cu stomcul, dar cu ajutorul medicamentelor am reusit sa scap, sunt perfect sanatosa, si inceraca sa mananci mai multe fructe si legume, si inca un secret, dupa fiecare masa, sau 1 sg dara pe zi sa mananci o felie sau 2 de lamaie, timp de 6 luni, si o sa reusesti sa slabestiwinking sper ca ti-am fost de ajutor, succes happy

| alexa2829 explică (pentru MishalufLv):

Si in cat timp ai slabit, cate ore sau minute de exercitii pe zi ai facut? multumesc mult pentru raspuns happy

| MishalufLv a răspuns (pentru alexa2829):

Am slabit intr-o luna... pii ex le fac seara, inainte sa adorm, acum fac cate 50, cu timpul mai adaugi... acum am dat iar jos, adica imi mentin greutatea.

| alexa2829 explică (pentru MishalufLv):

NU inteleg la tine e vara? i luna lu ianuarie

| MishalufLv a răspuns (pentru alexa2829):

Deci eu am fost plecat in Italia in iunie, acum 2 ani cand am plecat, am ajuns la 77 de kg, si acum ca sa nu ma ingras iar am tinut cura asta, adica nu stiu e bine, acum am slabit, si ma mentin asa...

| MishalufLv a răspuns (pentru alexa2829):

Iti las id-ul meu... m.birgaoanu22

| mrBean008 a răspuns:

O cana de ceai de papadie in fiecare dimineata duce la pierderi de pana la un kg pe saptamana+mananca chestii fara e-uri(paine fara e-uri, lucruri de calitate) si nu in ultimul rand, fa sport! poti sa pui niste haine pe tine si sa faci diferite miscari care sa te ajute sa transpiri (nu uita sa bei apa) sau poti sa te duci la o sauna si de obicei stai cat vrei.

| JoulieT a răspuns:

Cum putem lua legatura? lasa-mi o adresa de email te rog.

| alexa2829 explică (pentru JoulieT):

Ada_ale1 id meu, mailurile nu le citesc si daca e vorba de medicamente sau altele nu vreau multumesc mult.

| SimilarToRain a răspuns:

Fa exercitiile astea in fiecare zi daca poti: https://www.youtube.com/......?/playlist

si incearca sa nu mai mananci prajeli, multe dulciuri, paine, fara sucuri. Stiu ca suna clasica treaba, dar dietele alea "minune" nu-s bune de nimic. Mai bine sa incerci sa-ti schimbi stilul de viata, sa mananci mai sanatos si sa faci miscare. Pe mine m-a ajutat :)

| Latiffa a răspuns:

Cea mai buna dieta la varsta ta, ca sa nu iti pierzi vitaminele este sa manaci asa. Dimineata (sau pana pe la 1 dupa masa) sa manci carbohidrati : paine, paste, fasole, cartofi, dulciuri. Acestia ne asigura energia, iar cand exista un surplus de carbohidrati acesta energie se transforma in grasime (provizie pentru atunci cand consumul de carbohidrati este slab). Daca tu vei consuma carbohidrati devreme, acestia se vor consuma pana seara. Iar dupa ora 1 sa manaci proteine: carne, oua, branza. Este foarte important sa nu le amesteci, sa ai mese ordonate, si sa nu manaci cu 2 ore inainte de culcare. Te asigur ca asa nu vei pierde vitaminele de care ai nevoie, si tot o data vei slabi. Asta nu insemna sa te indopi de mancare. Manaci doar pana dispare senzatia de foame fara sa te saturi.

| xXsecretXx a răspuns:

Uite ce iti recomand eu si pot sa te asigur ca functioneaza! este vorba despre dieta dukan(iti voi lasa si linkul)
cat despre convingere, are niste rezultate destul de rapide iar asta te va ambitiona, succes :* http://dietadukan.ro/

| crisspups a răspuns:

Te inteleg,sadhappy, si eu cindva am avut o mica problema cu killogramele in plus.Insa am reusit atunci intr-o luna sa slabesc cu 15kg, am ajuns de la 56 la 40. Trebuie sa nu maninci seara (asta e principalul) si sa imparti de la inceput toata mincarea in jumatate.De la inceput va fi cam greu insa apoi stomacul se invata cu atita hrana, apoi dupa ce ai injumatatit portia incearca sa mai scazi din ea, ca sa te acomodezi treptat.Nu trebuie sa excluzi totul deodata.Este important sa-ti insemni de asemenea tot ce mininci pe parcursul zilei(asta daca doresti, ca sa fii mai sigura de ceea ce maninci). Incearca sa-ti programezi in fiecare zi ore de sport si de exercitii(poti gasi pe net), incearca sa alergi(sa stii ca m-a ajutat mult fuga, si ma simteam mult mai bine atunci cind alergam). Daca ai dorinta sa stii ca o sa reusesti totul principalul sa te poti cistiga singura pe tine, sa fii stapina pe tine, iar restul va veni de la sine.happyhappyhappyhappyhappyhappyhappy:

| Rebb00 a răspuns:

Si eu vreau sa slabesc. De maine incep o dieta, daca vrei da add la anonymus_alandala ( e un id provizoriu sa nu-l pun aici pe cel privat) si mai vorbim, poate ne ambitionam asa amandouahappy sa vedem care cat da jos, etc.happy

| alexa2829 explică (pentru Rebb00):

Ok ti-am dat add

| geanipusy a răspuns:

Eu cred ca sportul te ajuta mai mult dar faci cum crezi :*