| cretz a întrebat:

Prietenul meu fumeaza si nu-mi place. Nu ne-am certat numai o data pe tema asta, acum nu stiu ce sa-i mai zic sa-l fac sa renunte. Imi zice ca e greu sa se lase ca a fumat 2 ani. Cum sa-l ajut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bogdand a răspuns:

OOOO
nu il stresa sa se lase. Fii atenta. cel mai bine il faci sa se simta aiurea cand fumeaza. nu il mai pupa des. nu il mai lua de maini ca ii miros a tutun, stai departe de el in club si danseaza provocator sa vezi cum arunca tigara ca sa se apropie de tine. Oricum nu il mai stresa sa se lase. trebuie sa fie hotararea lui ca altfel nici nu o duce la capat.

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Daca el tine la tine va renunta la acest obicei. Nu ii reprosa direct acest lucru. Spune-i ca te deranjeaza dar nu il forta sa se lase. Daca faci asta va fi mereu nervos si artagos. Incearca sa il faci sa se lase de dragul tau.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

2 ani?! altii, cu vointa, s-au lasat dupa 15-20-30 de ani! E slab, inconstient (spune-i ca o tigara scurteaza viata cu 15 minute!, pe langa ca si aerul este foarte poluat!) plus, sa se gandeasca ca risca sa faca copii handicapati, retardati,, cu astm, si cu multe alte probleme de sanatate! Si, deloc in ultimul rand, dovdeste ca fumatul e mult mai important pentru el decat relatia voastra si sentimentele lui pentru tine! Ajuta-l lasandu-l fara tine, si sa fie cu o fumatoare. ca el! Tu ai sa gasesti foarte repede un tip ok! Success!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E destul de dificil pentru un fumător să se lase de fumat. Şi e de multe ori dificil să se lase de fumat pentru ei, pentru că vor ceea ce face cu atât mai greu să se lase pentru altcineva. Ai putea să îl accepţi aşa sau să încerci să îl convingi să se lase. Dacă vrei să îl ajuţi să se lase încearcă să îl faci să fumeze mai puţin, mai rar sau să nu mai fumeze când e cu tine. Încearcă să îl ţii tot timpul ocupat pentru a nu fi tentat să apele la ţigară. Şi susţine-l. Dacă nu îl vei susţine va fi cu atât mai greu să se lase. Cam atât poţi să faci.

regis
| regis a răspuns:

Nu poti sa "ajuti" pe cineva impotriva vointei lui, nu ai niciun drept sa faci asta. Trebuie sa incepi prin a-l determina sa isi doreasca el sa se lase si abia apoi ai obligatia de a-l ajuta.

| Aliyaa a răspuns:

Incearca sa l intelegi, sa i fi alaturi chiar daca fumeaza daca el va vedea ca il iubesti si ii esti alaturi se va lasa.Insa daca chiar nu se poate lasa asta e nu il poti obliga accepta-l asa cum e!winking

| Cryssy a răspuns:

Buna. Imi pare rau, mie mi se pare cea mai mare prostie asta cu fumatul. Nu stiu cum sa il faci sa se lase, trebuie sa hotarasca el sa se lase, nu sa il fortezi. Poate nici nu isi doreste atat de mult sa se lase. Poate va avea vointa necesara.

| madamadalinuta a răspuns:

Vin si eu :]] chiar daca ai dat fundita;* chiar daca i-ai spune sa se lase pentru. tine, nu s-ar lasa, te-ar minti ca nu mai fumeaza si o sa fumeze pe ascuns:* deci stai lini... cand fumeaza iti spun eu sarutal si i-ai tigara:]]

| aney a răspuns:

Bine ai venit in clubul meu. Avem aceeasi problema.
Sa il vezi pe al meu ca fumeaza de zeci de ani cum tuseste abia pune tigara in gura, cum vorbeste pe 2 voci, cum respira greu.
Si sa il vezi cum se enerveaza ori de cite ori insisti sa se lase.
Nimic de facut, stresandu-l nu rezolvi nimic. Poti doar sa ii spui asa: " Am nevoie de un barbat care sa imi dea siguranta si forta pe care nu o am. Dar tu esti slab, te lasi dominat de un pai plin de tutun. Iti dai seama ca tigara asta (ia-o in mana si arata-i-o), atat de mica, atat de neinsemnata, e mai puternica decat tine? Te-a invins ea!"
Cu mine a functionat, stii? Eram eu, in prima persoana ce fumam ca o apucata. Dupa cafea, dupa dulce, dupa o criza nervi, dupa mancare sarata, era totul o ocazie de a fuma iar si iar. Dar intr-o zi am privit tigara si mi-am zis:daca eu nu pot sa inving o tigara, cum voi face sa inving in viata? E mai tare ea decat mine? E chestie de ambitie si putere spirituala. Trebuie sa domini, cu creierul, dorinta de a fuma. Eu am reusit! M-am simtit o campioana.Nu numai ca am invins eu in lupta cu paiul asta blestemat, dar am reusit sa am si bani mai multi, caci Doamne cit te mai costa tigarile! Dupa 2 esecuri, ca le visam si noaptea, am reusit sa nu le mai cumpar si sa nu le mai ating. Concluzie:doar persoanele slabe de caracter, si numai ele, NU reusesc sa se lase de fumat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine sa-l faci constient de efectele negative ale tigarilor. Nu vei avea cum sa-l determini sa se lase de fumat (eventual prin santaj, spunandu-i ca il vei parasi daca nu renunta la acest obicei). Singurul motiv pentru care se va lasa este propria dorinta; atunci cand el isi va dori asta, va reusi. Poti sa-i spui ca fumatul ii va deterioara serios sanatatea si nu va mai avea aceiasi vitalitate odata cu trecerea timpului. Poate asta il va pune pe ganduri... Pe langa asta ar trebui sa se puna si el in locul tau, sa vada cum e.

| barbie78edt a răspuns:

Cartea lui ALLEN CARR-in sfarsit nefumator-metoda usoara a lui Allen Carr.
Asa m-am lasat eu de fumat dupa 10anihee hee. Acum sunt nefumatoare. Mi-a picat cartea in mina din greseala-un fost fumator mi-a daruit-o.asa ca-incearca