| andreiuu10 a întrebat:

Pai. m-am imprietenit cu o fata din liceu. eu sunt boboc acolo si ea e in ultimu' an... ea are 18 ani si un pic eu am 15 ani. mi-a spus ca fumeaza si eu vreau s-o ajut sa se lase. nu stiu dar parca as tine la sanatatea ei ca la a mea si ne cunoastem doar de o zi. cum as putea s-o ajut/s-o conving sa se lase de fumat? va rog foarte mult ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| unulrau a răspuns:

Acum, evident ca n-o sa reusesti intr-o singura zi sa o faci sa se lase de fumat. Eventual, cu timpu, o iei incetu cu incetu, pana cand, cu putin noroc, vei reusi. Eu zic sa ii arati ca nu e bine ca fumeaza in mod indirect, gen, stii ca din cauza tutunului, iti poti distruge plamanii, tii se face nu stiu cum pielea, unghiile si dintii tii se ingalbenesc, etc. Si sa pui pe cineva sau chiar tu ai putea sa zici, ca cunosti o persoana care a fumat nu stiu cat, si din pacate, din cauza ca a facut boala la plamani, a decedat. happy Sau, i-ai putea explica ca, ar putea economisii mai multi bani daca nu ar fuma. Un pachet de tigari costa 15 lei sa zicem, si daca ea fumeaza un pachet pe zi sa zicem, intr-o luna vine 15lei x30 care vine 450 Lei. De 450 Lei isi poate cumpara mai multe chestii care ii sunt folositoare, si nu care ii strica sanatatea.
Dupa mine, as zice sa mai astepti putin pana sa actionezi, pentru ca, va cunoasteti de abia de o zi. si desigur, daca doar de o zi + mai esti si boboc si multor lii se pare ca esti mic ca nu stiu ce ( cum e in ziua de azi oamenii criticati ), nu te va prea lua in seama. Deci incearca sa te apropii cat mai mult de ea, si dupa sa actionezi happy
Sper ca te-am ajutat macar cu cateva sfaturi.
Bafta! big grin

| andreiuu10 explică (pentru unulrau):

Merci mult :*

| unulrau a răspuns (pentru andreiuu10):

Cu Placere! Mersi si eu de Funda :3

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu doar vrei sa te dai la ea si cauti o metoda mai elevata. Un fumator mai ales la varsta asta e greu d convins sa se lase de fumat.

| andreiuu10 explică (pentru suntserios):

Te rog eu pleaca de aici

| suntserios a răspuns (pentru andreiuu10):

Aha, deci aveam dreptate

| andreiuu10 explică (pentru suntserios):

Ce dreptate aveai? i-am spus merci persoanei carei i-am dar fundawinking

| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie utile informatile din acest articol:
Ce conţine fumul de ţigară?
Fumul de ţigară conţine gudron, în care există peste 4 000 de substanţe chimice. Se ştie că 43 dintre aceste substanţe chimice cauzează cancer. Printre ele se numără şi cianura, benzenul, metanolul şi acetilena (combustibil folosit la lampa de sudură). Fumul de ţigară mai conţine oxid de azot şi monoxid de carbon, ambele gaze fiind toxice. Principalul component activ este nicotina, un drog care creează o dependenţă foarte puternică.

Să-i ajutăm pe cei dragi să renunţe
Dacă eşti nefumător şi ştii care sunt pericolele legate de fumat, probabil că te simţi dezamăgit când vezi că prietenii tăi şi cei dragi continuă să fumeze. Ce poţi face pentru a-i ajuta să se lase de fumat? Cicăleala, implorările, constrângerea şi ridiculizările rareori au dus la vreun rezultat. Nici dojenile făcute cu un aer de superioritate n-au fost de vreun folos. În loc să se lase de fumat, fumătorul ia, probabil, o ţigară pentru a-şi alina suferinţa pe care aceste tactici i-o cauzează pe plan afectiv. Prin urmare, încearcă să înţelegi cât de greu este să renunţi şi gândeşte-te că pentru unii este mult mai greu decât pentru alţii.
Nu poţi obliga pe cineva să renunţe la fumat. Cel care fumează trebuie să aibă puterea şi convingerea interioară de a renunţa. Tu trebuie să găseşti modalităţi iubitoare de a-l încuraja şi de a sprijini dorinţa sa de a se lăsa de fumat.
Cum poţi face acest lucru? La momentul potrivit, ai putea să-ţi exprimi iubirea pe care o ai faţă de acesta şi să-i spui că te îngrijorează obiceiul lui de a fuma. Explică-i că vei fi alături de el ca să sprijini orice decizie pe care o va lua pentru a renunţa la acest obicei. Bineînţeles că dacă vei face acest lucru prea des îşi va pierde din semnificaţie şi din eficienţă.
Ce ai putea face dacă cineva drag se hotărăşte să se lase de fumat? Nu uita că ar putea avea sindromul sevrajului, care include şi iritabilitate şi depresie. Alte probleme ar putea fi durerile de cap şi tulburările de somn. Aminteşte-i că aceste simptome sunt trecătoare şi că ele demonstrează că organismul se adaptează pentru a ajunge la un echilibru nou şi sănătos. Fii vesel şi optimist. Spune-i cât de fericit eşti că se lasă de fumat. În această perioadă de abstinenţă ajută-l să evite situaţiile stresante care ar putea duce la o recidivă.
Dar dacă fumează din nou? Încearcă să nu-ţi ieşi din fire. Fii plin de compasiune. Consideră situaţia drept o întâmplare din care puteţi învăţa amândoi, ceea ce va face ca următoarea încercare să aibă şanse de reuşită mai mari.
Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| carlyhalatz a răspuns:

Tine-o distrasa si povesteste-i cum unchiul tau vitreg a murit in chinuri fumand.

| CreaţaWsz a răspuns:

Nu ai cum. Degeaba ii spui tu ca nu-i face bine.

| andreiuu10 explică (pentru CreaţaWsz):

Degeaba-mi scrii tu ca nu ma ajutawinking

| CreaţaWsz a răspuns (pentru andreiuu10):

Eu ti-am spus sa nu mai incerci degeaba.winking