| Idontcare69 a întrebat:

Prin alergat poți slăbi sănătos+ alimentatie sănătoasă? Ma refer in special la alergat, o ora pe zi timp de 3 luni. Am 65kg la 1.70.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti slabi si fara alimentatie sanatoasa, dar sa nu bagi in tine ca porcul/vaca. Ideea este ca nr de calorii pe care le arzi prin efortul zilnic sa fie mai mare decat nr de calorii pe care le bagi in tine, indiferent de unde provin acestea. Daca te tii si de o alimentatie sanatoasa, este cu atat mai bine. Nu conteaza ce inaltime si greutate ai. Si nu conteaza atat de mult tipul de exercitii fizice. Conteaza sa arzi cat mai multe calorii. Prin alergat, da, arzi destule calorii.

Daca prin alimentatie sanatoasa te referi doar la salate si alte aberatii in genul asta, mai bine lasa-te de ideea de efort, pentru ca ti se va face rau. Trebuie sa mananci variat, inclusiv combinatii despre care se spune ca te ingrasa rau (cum ar fi carne + cartofi), dar sa mananci cu masura. Daca te tii si de "dieta" si de exercitii fizice, ai toate sansele sa slabesti.

Ai doar grija dupa ce te opresti din facut exercitii, sa nu te ingrasi la loc. Pofta mare de mancare va persista o perioada, pana cand organismul se reobisnuieste cu un stil mai sedentar. Asa ca cel mai bine e sa le faci permanent, chiar daca la intensitate mai mica.