| sopranaCadaverica a întrebat:

Prin sumarul de urina (analize) se poate depista daca am candida sau vaginita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Caile urinare si cele genitale sunt complet separate la femeie. Un sumar de urina poate ridica suspiciunea unei infectii urinare (cistita, uretrita, pielonefrita) care se confirma numai prin urocultura. Pentru infectii genitale ai nevoie de analize ginecologice (secretie vaginala, culturi de col)

| sopranaCadaverica explică (pentru Brigaela):

Sunt virgina inca si foarte inhibata, pur si simplu nu-mi pot imagina cum ar fi sa expun medicului zona intima, e infiorator de rusinos pentru mine... Am o problema cu secretiile, mi se pare ca mirosul/culoarea ar fi un pic schimbate - in rest nu am usturimi, mancarimi, iritatii etc. Cum as putea afla sigur ceea ce am fara sa ma tolanesc pe masa in fata ginecologului?

| Brigaela a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Din pacate nu ai putea. te inteleg perfect, am avut si eu aceeasi problema pe la 17 ani, o candidoza determinata de un tratament indelungat cu antibiotice. Dar gandul ca daca nu imi inving inhibitiile as putea sa nu mai duc niciodata o viata normala, sa nu pot avea copii, m-a facut sa merg la ginecolog si sa imi rezolv problema. Nu a fost usor, dar cu putina vointa, am facut-o si pe asta

Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Ai nevoie de cultura de col.

Dar se poate depista si dupa miros big grin

| romeo78 a răspuns:

Nu doar prin control ginecologic de specialitate și analize medicale specifice pentru aceste probleme!
Sănătate!

| mihai69 a răspuns:

Mai degrabă printr-un frotiu vaginal.