| SuperSaiyan4 a întrebat:

Prin tomograf se vede daca rinichi functioneaza, daca nu prin ce analiza se vede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Laparoscopia este o operatie cu incizii mai mici. Dar ma indoiesc ac un calcul coraliform se poate scoate laparoscopic. Insa nu sunt urolog si asta este o intrebare extrem de tehnica. Deseori nici macar specialistul nu poate sti de la inceput, incearca laparoscopic si, daca nu se poate, converteste operatia in una clasica

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se vede. Sunt niste analize de sange (clearance la creatinina, ure, creatinina serice) precum si o examinare cu substanta de contrast numita urografie functionala.

| SuperSaiyan4 explică (pentru Brigaela):

Calculii coraliformi se pot scoate prin laparascopi(sau cum se numeste), sau numai prin operatie?

| SuperSaiyan4 explică (pentru Brigaela):

Am fost operat clasic, mi s-a scos o parte, am facut ESWL, cu care nu s-a rezolvat nimic si acum nu stiu ce sa mai fac?

| Brigaela a răspuns (pentru SuperSaiyan4):

Cel mai probabil, ca sa-ti salvezi rinichiul, trebuie sa te mai operezi o data.

| SuperSaiyan4 explică (pentru Brigaela):

Daca printr-o operatie se va scoate calculul, se poate sa apara din nou?

| Brigaela a răspuns (pentru SuperSaiyan4):

Laparoscopia este o operatie cu incizii mai mici. Dar ma indoiesc ac un calcul coraliform se poate scoate laparoscopic. Insa nu sunt urolog si asta este o intrebare extrem de tehnica. Deseori nici macar specialistul nu poate sti de la inceput, incearca laparoscopic si, daca nu se poate, converteste operatia in una clasica

| mona a răspuns:

Nu se prea vede

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

In primul rand se fac niste analize de sange.
Se poate vedea si prin tomografie, dar se vad lucruri mari, ca de exemplu, marirea rinichiului, mutarea acestuia, etc.
Pentru analize detaliate poti face un RMN la nivelul rinichiului.
In cel mai bun caz, intrebi medicul care te are in grija.

Sanatate!