| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea este ca nu stiu daca sunt la pubertate. Mi-a crescut par in zona pubiana, subrat, dar nu m-am inaltat deloc, nu a aparut acneea si nu mi s-a dezvoltat deloc penisul si am lichid seminal ( nu sperma ) Am 14 ani, parul la subrat si in zona pubiana mi-au aparut de 1 an. Sunt la pubertate? Daca nu, cand voi incepe sa ma dezvolt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fa sport si mananca sanatos, multe fructe si legume in salate, nu fuma si nu bea sucuri acidulate, si o sa fie bine!
Fiecare organism are alt ritm de dezvoltare.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da ai putea fi la pubertate dar de inaltat vei avea timp apana pe la vreo 20 de ani nu e graba.

| RoCkKiD a răspuns:

O sa tot fii pana spre 20 si o sa continui sa cresti pana pe la 25.

| ziftode a răspuns:

Daca ti se pare ca fetele sunt... frumoase
iar inainte nici nu vroiai sa auzi

atunci nu conteaza inaltimea tongue

| anonim_4396 explică (pentru ziftode):

Dar baietii ce au? Mwahahawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, normal ca esti, pubertatea dureaza pana la 18 ani, nu-ti cresc toate peste noapte, calmeaza-te.

| AlexDarius3 a răspuns:

Daca ai 14 ani, da, esti la pubertate.

| artemidak a răspuns:

Da,normal ca esti!
Doar ai par pubian!
Doar ca cel mai probabil te dezvolți mai greu.

| Xaya a răspuns:

Din cate stiu fetele incep sa creasca cand intra in pubertate si baietii cresc in inaltime mai pe la 15-16 ani (asa... mai repede in raport cu perioada de timp) Eu de exemplu am 15 ani si am intrat in pubertate acum cativa ani, si am inceput sa ma inalt ca vrejul lui Jack, tinand cont ca eram pitica clasei. Pubertatea nu iti sare asa pur si simplu in ochi, intai incepe sa ti creasca par si mai tarziu peste un an doi vin si alte semne treptat. Vei incepe sa cresti in vreo 2 ani (cel mult) daca nu esti un caz particular.

| alexandruanghel a răspuns:

Ce inaltime ai?

| stanila33 a răspuns (pentru alexandruanghel):

1.62 si 55kg

| stanila33 a răspuns (pentru stanila33):

La 10 ani aveam 1.55, deci nu m-am inaltat foarte mult

| alexandruanghel a răspuns (pentru stanila33):

Pentru 14 ani e bine.

| justmemari a răspuns:

Buna ziua, Sincera sa fiu cu tine nu stiu daca e chiar o problema ca sti sau nu. lasa totul se evolueze de la sine, bucura-te de fiecare etapa a vietii si traieste-o asa cum e.

| Mandresc a răspuns:

Da,si stai chil, si presupun ca nu faci nimic cu ea la varsta ta.