| deeeeeebora a întrebat:

Pt domnul doctor:Ce metode naturiste imi puteti recomanda in cazul candidozei?[ sunt virgina]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| amanda33 a răspuns:

In cazul unui organism sanatos, microorganismele cu rol de protectie existente in flora vaginala mentin un ph acid care stopeaza dezvoltarea bacteriilor patogene. In mod normal, candida exista pe tegumentele si mucoasele organismului. Candidoza apare atunci cand imunitatea organismului este dezechilibrata (diminuata). Flora saprofita de candida (care se gaseste in mod nomal in organism) se transforma intr-o flora patogena.
Tratamente naturiste nu stiu dar poti incerca :

clotrimazol, care se poate administra sub forma de crema (o aplicatie pe zi timp de 7 zile, putandu-se prelungi pana la 14 zile in cazurile refractare la tratament) sau ovule vaginale (un ovul pe zi timp de 7 zile sau 2 ovule pe zi timp de 3 zile)

miconazol, ce se poate administra sub forma de crema (o aplicatie pe zi intravaginal, timp de 7 zile) sau ovule (1 ovul pe zi timp de 5-7 zile)

ketoconazol, ce se administreaza fie oral (1 capsula pe zi timp de 5 zile – avantajul tratamentului oral este acela de eradicare a rezervorului de candida din tractul gastrointestinal) fie sub forma de ovule (un ovul pe zi intravaginal timp de 5 zile)

nistatin, ce poate fi administrat sub forma de ovule (un ovul pe zi timp de 7-14 zile) sau oral.
In principiu, in cazul vulvovaginitelor candidozice recurente se recomanda:

terapie locala imediat inainte de menstruatie, doua cicluri succesive

nistatin oral sau ketoconazol oral

terapie locala cu unul dintre preparatele respective timp de 7-14 zile

acidifierea vaginului

tratamentul partenerului cu aplicatii locale de creme de 1-2 ori pe zi.
Recomandari candidoza:

poarta haine lejere facute din materiale naturale (bumbac, lana, matase) si evita umiditatea in zona genitala

evita purtarea pantalonilor prea stransi

nu utiliza irigatorul vaginal (acesta distruge flora bacteriana saprofita)

limiteaza utilizarea deodorantelor feminine

limiteaza utilizarea tampoanelor la perioadele cand acestea sunt strict necesare

schimba-ti hainele umede (in special costumul de baie), cat de des posibil

evita baile cu apa fierbinte

spala lenjeria in apa fierbinte

urmeaza o dieta bine echilibrata

consuma iaurt si evita painea si produsele de panificatie

daca suferi de diabet zaharat, mentine-ti glicemia cat mai aproape de valoarea normala.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Domnisoara, in primul rand o igiena intima totala, tratament medicamentos, recomandat de un specialist si controale medicael periodice. Multa sanatate si nu plecati urechea la orice indicatie.