| Mihaela_8091 a întrebat:

Radiografia detecteaza infectiile vaginale?
Cred ca am infectie pentru ca am scurgeri galbene/albe abundente si sunt insotite de mancarimi, senzatie de usturime la urinat. e de rau tare?
Ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Radiografia nu detecteaza infectiile vaginale.
Simptomele tale indica intr-adevar o infectie vaginala serioasa. Trebuie sa te vada un ginecolog si sa recolteze din secretie pentru a fi analizata in laborator. Doar asa vei sti ce tratament sa faci.

| alessia5158 a răspuns:

Radiografia nu detecteaza infectiile la nivelul vaginului. acestea se depisteaza prin analize care tin de domeniul microbiologiei: microscopie si cultivare pe medii specifice urmate sau nu de teste biochimice si serologice. In anumite cazuri, de ex. in tricomoniaza sau in candidoza, protozoarul Trichomonas vaginalis sau ciuperca Candida albicans sunt depistate f. usor numai la microscop. Te sfatuiesc sa faci un consult ginecologic( iti recolteaza o proba din secretia vaginala si o trimite laboratorului --- in functie de rezultatul analizei iti poate face recomandarea pentru un anumit tratament ) Numai bine!

| simf a răspuns:

Mergi tu frumusel la un ginecolog sa-ti ia probe pentru analize. poate fi ceva foarte simplu si care se trateaza rapid, sau poate fi ceva cu care sa nu te joci. la medic cat mai repede.

| Mihaela_8091 explică:

Mi-a mai trecut. Infuziile sunt bune la ceva?
P.s. Nu am fost la medic ca nu am bani sad

| Away a răspuns:

Ai racit (ai stat pe ceva rece) sau iti va veni menstruatiawinking. spalate cu ceai de musetele de 2 ori pe zi.

| yo_1595 a răspuns:

E de rau daca nu mergi la ginecolog si nu te tratezi, dealtfel cred ca e o infectie cu candita ...insa analizele vorbesc