| Ana a întrebat:

Am unele secretii vaginale, dar mi-e teama sa nu fie vreo infectie. Uneori secretia este incolora dar alteori am niste secretii vaginale de culoare alba si urat mirositoare.Nu exista mancarimi si nici usturime la urinat si sunt virgina.Este posibil sa am vreo infectie? Care sunt riscurile daca nu tratez la timp infectia? La ginecolog mi-e rusine sa merg, n-am fost niciodata, iar mamei mi-e rusine sa-i zic.Cum ar trebui sa-i zic mamei dar mai pe ocolite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnaMaria42312 a răspuns:

Nu e nimic anormal. nu cred ca e vorba despre vreo infectie happy acea secretie apare la toate fetele din pubertate uneori si mai tarziu ~ cauta pe clopotel la educatie sexuala rubrica pubertatea la fete si acolo gasesti despre scurgerile vaginale de asemenea este un sexolog care raspunde live pe forum joi happy te informezi tu happy

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu-i spui pe ocolite ci îi spui aşa cum ai scris şi aici.
La ginecologie mergi la o femeie, nu este obligatoriu să mergi la bărbat.
Posibil o uşoară infecţie, numai analiza secreţiei poate spune ce este de fapt. Afecţiunile ginecologice netratate în timp pot duce la răni pe colul uterin, sterilitate şi ce este cel mai rău cancer de col uterin.
Sănătate.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Unele secretii sunt normale, altele sunt anormale. Uite aici:
http://www.topsanatate.ro/......24474.html

| gabitza_6878 a răspuns:

N-ai nici pe dracu'
secretia aia iti curata vaginul de impuritati ( @yoyo secretia vaginala nu e un virus laughing )

| Elle a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii! Citeste mai jos si vei afla!

Ce este secretia vaginala?

In mod normal colul uterin produce un lichid (secretia vaginala) care trece prin vagin si ajunge in exterior. Aceasta este o cale normala prin care corpul mentine vaginul curat si il protejeaza de infectii.

Cantitatea de lichid este diferita de la femeie la femeie si variaza in timpul ciclului menstrual.

Mai multe poti citi pe http://www.romedic.ro/ce-este-secretia-vaginala?-0P466

| yoyo_7345 a răspuns:

Am si eu aceiasi probleme...medicul mia explicat ca este un virus bun care se bate cu ala rau si arunca microbi afara care s-au acumulat acolo in vagin... e ceva normal nu te speria.esti sanatoasa deoarece nnu ai microbi in vagin:-)