| anonim_4396 a întrebat:

RAPID
salut, sa trec direct la subiect
mama mea a tras de un geam la servici, s-a dus la medic dupa, i-a bagat mana in ghips deoarece i-a zis ca are tendinita, i s-au sucit tendoanele si mai scrie acolo pe foaia aia "neuropatie" ( ce e asta nu stiu - lamuriti-ma voi ).
Doctorul i-a dat niste medicamente, concediu medical si i-a zis sa tina mana pe ceva rece in fiecare zi si sa stea cu ea intinsa, si a chemat-o la servici pe 15 sa vada cum mai e, poate ii da gipsul jos sau isi mai revine cat de cat deoarece pe 19 luna asta trebuie sa plecam in Grecia...
si intrebarea mea este : ce recomandati sa mai faca ca sa se vindece mai repede ( tendonita este la mana dreapta, a mai scris acolo pe foaie ca e ceva legat de degetele 4 si 5 )
si dupa parerea voastra, se poate vindeca pana pe 18-19 luna asta? tin sa mentionez ca incidentul s-a intamplat ieri, pe 8
prefer sa raspunda cei care au mai avut tendinita la mana sau oricare alt fel de tendinita sau cei experimentati si care stiu despre ce e vorba, nu toti feciorii
a da, si fara vorbe cu "sa faca ce i-a zis doctorul" ( de acord, dar trebuie sa i se duca mai repede, de asta am pus intrebarea asta)
dau funda, rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Valentinaldoilea a răspuns:

Daca are mina in ghips, nu are ce face decit sa astepte. Exact cit i-a spus medicul. Dupa ce scoate ghipsul poate face masaje usoare. Nu cred ca se va reface pina la plecare. Neuropatia este nevroza.
Iar tu, daca vrei sa fii ajutat, nu mai fa mofturi copilaresti si nu ne impune ce sa-ti raspundem. Mai bine nu intreba.

| george042690 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Nu sunt mofturi copilaresti, si va pot impune ce sa raspundeti deoarece eu am pus intrebarea... logic
totusi multumesc ca m-ai lamurit cu neuropatia

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru george042690):

Pai, daca vrei un anume raspuns, de ce mai intrebi? Aici (daca nu sint copii inculti) se spune adevarul crud. Altfel, nu poti fi ajutat.