| Girly97 a întrebat:

Recent am observat ca mi se infunda nasul aproape permanent, curge si ma si doare capul zilnic. I-am spus mamei si mi-a amintit ca doamna doctor ORL care m-a vindecat de sinuzita cronica in 2014 (cand alti medici nu au reusit) mi-a spus ca imediat ce simt ca mi se infunda nasul, nu se desfunda bine cand folosesc Biorinil si ma doare capul zilnic sa merg urgent la dansa ca sa imi dea tratament. Problema este ca abia saptamana viitoare voi merge la ORL si pana atunci voi suporta dureri zilnice de cap. Aveti vreun sfat care sa ma ajute sa trec peste acest moment dificil? Acum multi ani, inainte sa intalnesc acel medic ORL am fost la altii care nu au reusit sa ma vindece si am folosit Bixtonim de mai multe ori pe zi, chiar ma trezeam noaptea de 3-4 ori sa imi pulverizez in nas (nu ma mai intrebati va rog de asta, ma inspaimanta trecutul ingrozitor prin care am trecut) si ma simteam ca tatal meu fumator. Ma doare rau capul si nu stiu daca pot suporta cateva zile de chin. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o problema de voionta pur si simplu. Nu ii da atentie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Esti fată sau băiat?

| Legion7X a răspuns:

Știu prin ce treci am avut și eu sinuzită acum 6 ani era groaznic dureri de cap, suflam mereu acea infecție verde și eram în stare cronică aproape că am stat 1 lună în spital doctora era gata să mă opere cu puncție dar nu am fost operat ci trimis la București.
Iar cei de la București mi-au spus că mi sa administrat tratament slab așa că mi-au dat ei altul mai puternic și mi l-au administrat.

Iar când am venit acasă am stat la aragaz la căldură vreo 30 -40 minute și în timp ce stăteam toată infecția aceea specific sinuzitei sa cuagulat în frunte și pur și simplu mi-a bușit afară în stare solidă nu lichidă ca de obicei când am suflat nasul iar asta probabil a fost de la medicamente nu știu sigur sau a avut căldura vreun efect dar apoi nu am ai avut probleme.
Dar am rămas sensibil de atunci.
Încearcă să stai la aragaz cât de mult poți până simți că atunci sufli nasul acea infecție devine solidă încearcă vezi dacă funcționează măcar de 20 min.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durerea de cap a aparut inainte sau dupa utilizarea spray-ului Biorinil? Spray-ul are ca reactii adverse si durerea de cap. Incearca sa te focusezi pe alte lucruri atunci cand te doare capul, relaxeaza-te, mediteaza, uita-te la filme sau la filmulete care te fac sa razi. Rasul si o stare pozitiva face durerea mult mai suportabila. Eu nu mai puteam sa renunt la Vibrocil pentru ca simteam ca ma sufoc ( aveam dureri de cap si inainte sa il folosesc dar dupa au venit si alte reactii adverse si s-a intensificat si durerea de cap ) fara el si mi-am cumparat pana la urma Quixx ( 2, 6 % sare ), decongestioneaza foarte bine nasul si nu existe nici efecte secundare.

| iamprettybored a răspuns:

Pastile poți să iei parasinus și sinupret.
Faci inhalatii cu apă cu sare, şi mai poți adăuga și plante (mușețel) și uleiuri volatile dacă ai (pin, brad etc).
Folosește in continuare Biorinil totuși.
Condimentele picante (ghimbir, piper) desfundă căile nazale dacă le miroși.
Dacă simptomele de sinuzita au aparut din cauza unei raceli, încearcă să tratezi și răceala.

| Itanul a răspuns:

Inhalatii.
Intr-un vas fierbi apa in care, daca ai, pui si niste flori de musetel. Dar nu e obligatoriu. Te apleci deasupra vasului si te acoperi cu un prosop mare astfel incat vaporii de apa sa nu iasa afara. Stai si respiri acolo pana se desfunda nasul.
P.S. Un ORL-ist foarte bun ma intereseaza si pe mine. Imi poti spune (eventual pe privat) cine este doamna doctor, unde o gasesc? Multumesc.

| Girly97 explică (pentru Itanul):

Buna. Este vorba despre dr. Pene Tita, medic primar ORL, lucreaza la policlinica din Popesti-Leordeni. Este un medic extraordinar de bun, motiv pentru care multi bucurestenii vin tocmai aici.

| Itanul a răspuns (pentru Girly97):

Multumesc foarte mult. Si multa sanatate!