| Irinaaaaaaa a întrebat:

Recomandati cafeaua verde cu ghimbir pentru slabit? daca nu, ce efecte adverse are?
funda:3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Rau nu cred ca are ce sa iti faca, poate doar prin gust care cel putin mie nu imi place. Am citit undeva ca ar fi un gen de aliment anticancer deci e in regula sa consumi pentru sanatatea ta dar. Nu pot fi de acord cu aceste cure miraculoase. Imi pare rau sa iti deturnez miturile, dar nu ma conving ca un aliment minune te va face sa slabesti. Nu au loc miracole peste noapte si nici nu cred ca vei ajunge foarte departe fara sa faci sport. Sfatul meu prietenesc este sa iti faci un abonament la sala de fitness timp de o luna, doua, trei in functie de cat vrei sa slabesti si sa bei multe lichide. Bea apa plata, ceai, renunta la fast-food si bauturi acidulate sau alte chestii care nu sunt naturale. Evita cartofii, bananele, fasolea, lintea, nautul, prajelile, carnea grasa, spaghetele, orezul. Mananca salate si nu mai consuma nimic dupa ce se intuneca. Daca vrei ceva dulce, opteaza pentru un fruct, niste biscuiti cu cereale sau o tableta de ciocolata amaruie 75%.

| Irinaaaaaaa explică (pentru AnonimaOk):

Am abonament la sala de aproape 2 luni jumatate, dar imi este destul de dificil sa ma tin de treaba in ultima vreme caci am scoala, si programul s-a schimbat, termin orele la 7:15 si de obicei nu am timp e mare lucru la sala. ce'i drept am slabit aproximativ 6 kg, dar dupa un timp, ca merg sau nu la sala, nu mai pot slabi indiferent de ce mananc (si stiu ca mai am zile cand mananc mai mult), ba chiar am luat 1 kg numai tinand post, ceea ce e ciudat pentru mine caci nu am mancat alimente bogate in calorii. as fi vrut sa incerc cafeaua asta ca ceva pe langa 'dieta'(nu tin o dieta anume, doar fara dulciuri, sucuri si paine, fara mancare dupa 7 jumate) si sport, pentru a ma ajuta mai mult. multumesc totusi pentru sfaturi, apreciez mult, si nu cred ca voi lua aceasta cafea, cel putin nu in urmatorii ani. multumeeesc:3

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinaaaaaaa):

Cu placere si ma bucur ca te-am putut ajuta. Stiu cum e, si eu merg la liceu si termin uneori la ora 8 seara. Ca sa ma mentin incerc sa fac dimineata niste genoflexiuni si alerg printr-un parc din apropierea casei. Ca si dieta nu am ceva foarte strict nici eu... imi iau la mine de obicei doua fructe si eventual niste biscuiti integrali, dimineata si inainte sa plec la scoala mananc fie cereale cu lapte, o supa sau asa ceva. Cel mai important cred ca e sa mananci putin si des si sa eviti alimentele de care am mai spus. In orice caz, din moment ce mergi la scoala ar trebui sa mananci cat sa te mentii pentru ca stresul, oboseala nu iti permit sa apelezi la ceva ce te-ar slabi din punct de vedere al imunitatii. Nu e momentul pentru o dieta stricta care sa te faca anemica pentru ca nu poti face fata tuturor acestor aspecte happy. PS ma bucur ca nu vei folosi acea cafea, e decizia corecta.