| ValericaTanislav a întrebat:

Referitor la testul ISIHARA, ce presupune recunoasterea culorilor unice versus diferentele relative?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Testul este pentru recunoasterea problemelor de discromatopie (eventuale probleme in distingerea culorilor) si presupune observarea unor planșe de catre pacient. Prin ele testeaza atat pentru perceptia verde-rosu, cat și pentru albastru-galben.
https://www.ro.colorlitelens.com/ishihara-test.html

| sierra1 a răspuns:

1 intrebarea asta e postată cumva, a 3 a oară un ultimele zile?
2 nu ințeleg (nici eu) intrebarea ta, poate o reformulezi?