| Dinu_Mihaela_1981 a întrebat:

Regim alimentar pentru diabet zaharat cu 180 hc si pancreatita acuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In pancreatita acuta prima regula, de neincalcat este ca pacientul NU se alimenteaza oral, ci este alimentat pe vena, cu perfuzii. Repaosul alimentar de minim 10 zile este absolut obligatoriu.
daca pancreatita este cronica, atunci regimul alimentar este cel de diabet (recomandat personal de medicul diabetolog).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu tot respectul NUMAI medicul diabetolog/nutriționist scrie un regim alimentar.
Pa, pa.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Legumele care sunt permise sunt următoarele:
- lobodă
- urzică
- spanac
- dovlecei
- ridichi
- castraveţi
- andive
- ardei gras verde
- praz
- conopidă
- anghinare
- vinete
- roşii
- ţelină
- salată
- varză
- ciuperci
- fasole verde
- dovleac crud.

Lactatele permise sunt următoarele:
- lapte dulce
- iaurt
- urdă
- caş
- telemea de vacă
- telemea de oaie
- caşcaval
- brânză topită.

Fructele pe care le poţi consuma sunt:
- pepene
- căpşuni
- fragi
- avocado
- grapefruit
- lămâi
- mandarine
- caise
- piersici
- kiwi
- ananas
- zmeură
- portocale
- mure
- afine
- gutui
- vişine
- coacăze negre
- nectarine
- prune
- mere
- pere
- rodii
- banane.

Alimentele INTERZISE sunt zaharurile şi produsele zaharoase, bomboane, ciocolată, rahat, siropuri, produsele de patiserie şi cofetărie, gem, dulceaţă, prune uscate, smochine, stafide, băuturi răcoritoare cu zahăr, mierea, zahărul brun, îngheţata.

Sper că te-am putut ajuta cât de cât. Sfatul meu este să discuţi cu un medic specialist şi să-l rogi să-ţi recomande un regim alimentar corespunzător.

Sănătate şi numai bine!

| VladArtilerieGrea a răspuns:

Fara zahar, doar zaharina, sau foarte multe grasimi. Deci, fara zahar si grasimi cu moderatie!