| anonim_4396 a întrebat:

Repede ceva de durere de masea? cu ketonal nu mi-a trecut

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,

S-ar putea să fie infecție. happy În orice caz,cumpără de la farmacie norofen,care este foarte bune, sau algocalmin fiole. happy Dacă aceste pastile îți calmează durerea doar pe o perioadă scurtă de timp(adică câteva ore), iar apoi durerea revine s-ar putea să ai infecție sau o carie. Dacă nu dispare de tot durerea, mergi la stomatolog pentru că poate să fie infecție și necesită antibiotic. happy Eu am avut infecție și am luat antibiotic(la recomandarea stomatologului) și apoi mi-a pus plombă. happy

| Justmed a răspuns:

Antibioticele nu sunt pentru durere ...Nurofen 200 sau 400 cu vrei dar dupa mancare!

| alexandraalis a răspuns:

Poti sa iei medicamente, dar iti va trece pe moment, actiunea lor dureaza cateva ore.
Daca iei antiinflamatoare in cantitate mare, de ex. ketonal, te va durea stomacul.
Sigurul "tratament" este cel facut de medicul stomatolog.
Poti lua aulin, iei si peste cateva ore o sa ma iei si altul si durerea nu trece.
Acum este weekend, este posibil sa nu gasesti medicul stomatolog, poti lua o fiola de algocalmin, rupi capul fiolei si continutul il torni intr-o lingurita, apoi tii in gura cateva secunde, in locul unde este maseaua care te doare. Iti va amorti putin si nu vei mai simti durerea o perioada.
Poti lua aulin.
Daca ti s-a umflat trebuie sa iei antibiotic.

| Veme a răspuns:

Ketonal este antiinflamator, daca ti l-a dat un medic pe reteta continua cu el si poti adauga tu de capul tau niste paracetamol. Daca nu ti l-a dat un medic ia nurofen/ibuprofen combinat cu paracetamol si renunta la ketonal. Daca dupa cateva zile nu te lasa si ti se mai si umfla acolo mergi la un medic poate-ti va prescrie un antibiotic.

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Depinde de natura durerii. Trebuie luate tratamende diferite, daca este deja infectie trebuie sa treci pe antibiotice, sau, mai bine, du-te la stomatolog. Daca nu e infectie, cele de mai sus sunt bune.

| Jameson a răspuns:

Nurofen forte pastile

| MarianWLF a răspuns:

Algocalmin fiolawinking

| ghiolbitza a răspuns:

E mai neortodox, dar incearca sa te lovesti la mana sau picior. Creierul nu poate procesa doua surse de durere in acelasi timp si o va alege pe cea mai intensa. Poti sa mai incerci un masaj cu un cubulet de gheata pe palma, intre degetul mare si aratator.

| oanamari333 a răspuns:

Alvocamin e bun!

| DeddoLăvPeace a răspuns:

Tador e cel mai bun.Asta am luat si eu si mi-a trecut foarte repede durerea.

| didu73 a răspuns:

Antibiotic sau aulin daca te do ar trebui sa faci o vizita la stomatolog

| sanziana1234 a răspuns:

Nurofen!

| radu1314 a răspuns:

O vizita la dentist.

| DeeutaAndreeuta a răspuns:

Nurofen,Paduden,Paracetamol,Aulin