| 4343gddhkied a întrebat:

ROG SERIOZITATE!

Buna, va rog sa ma ajutati ca nu stiu ce sa mai fac!

Tatal meu anul acesta a inceput sa aiba crize de epilepsie, nu e mostenire sau ceva de genu.
Acum jumatate de ora vorbeam la telefon cu prietenul meu si a facut iar, eram singura acasa (doar eu cu el), mama e la munca. Am inceput sa plang si nu ma puteam linisti, pur si simplu nu stiam ce sa fac cu el.Am chemat o vecina si a venit in ajutor. Chiar daca si-a revenit eu nu am facut-o ma doare capul si nu stiu cum sa reactionez.Preotul a venit si el (si tot imi spunea sa ma calmez, dar cu ce folos?) Nu stim sigur daca are epilepsie pentru ca la primele 4 crize a refuzat controlul medicului.Acum e a 5 sau a 6a criza. Are programare la un cabinet meical pentru a face un RMN, are si pastile, dar nu stiu.(parca sunt mai bolnava decat el)

In asemenea cazuri nu stiu ce sa fac? Cum as putea sa il ajut si daca stii imi puteti zice si mie din ce cauza atat de brusc? Pana la 12 :30 nu a avut nimic, ba chiar a vorbit si cu prietenul meu la telefon.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ArthurKn a răspuns:

Interneaza-l. Ar fii cel mai bine, de ce?
Pentru ca, daca ii s-ar mai intampla inca o criza, cadrele medicale sunt acolo si stiu ce sa faca.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas e un control medical si tratament daca e cazul. Apoi e obligatia medicului sa va informeze asupra bolii.

| 4343gddhkied explică (pentru suntserios):

A fost la medici si pana acum nu prea si-a luat tratamentul angry! Zicand chestii gen(inca pot si cand voi cadea jos, voi cadea) ma ingrijorat! Si sincer orgoliul sau e prea mare pentru a ne asculta pe noi (mama, bunica). Mersi de raspuns, oricum!

| Denly a răspuns:

Conteaza tratamentul enorm!