| alinutza4a a întrebat:

S-a operat cineva la genunchi (de ruptura de ligament incrucisat) dar nu neaparat doar la genunchi. daca da dupa cat timp ai inceput sa alergi si daca ai voie sa alergi pe asfalt.mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Depinde daca operatia s-a realizat clasic sau laparoscopic. In cazul operatieie laparoscopice recuperarea e mai rapida. Medicul ortoped care realizeaza interventia este in masura sa decida cand se poate relua alergarea. Oricum, genul asta de operatii necesita saptamani bune de fizioterapie.

| marrr a răspuns:

Cineva din familia mea s-a operat de asa ceva si nu stiu sigur cat timp i-a trebuit sa se refaca, dar dupa ce s-a operat a facut exercitii cu o minge si multa gimnastica pentru recuperare.

| MidnightLady a răspuns:

O cunostinta a suferit o asemenea interventie in februarie si inca nu poate alerga. Dureaza foarte mult recuperarea.