Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

S-a vindecat complet cineva de intestin iritabil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa cate am auzit din cercuri medicale, tesutul intestinelor se regenereaza complet in cca. 40 zile.
Daca in acest timp nu sunt suprasolicitate (iritate) de mancare nedigestata complet, atunci practic vom avea intestinele sanatoase dupa o dieta corespunzatoare in maxim 2 luni.

Bunicul spunea sa mestecam fiecare bucatura de 32 ori, cum fac si chinezii (mari mancatori de orez).
De asemenea trebuie sa evitam mancarurile care fac constipatie sau diaree puternica.

Consumul de mere ajuta mult la digestie si regleaza consistenta scaunului, iar fibrele din legume si fructe curata intestinele de resturile blocate, neeliminate.