| ciprian55 a întrebat:

Sal cad eram mai mic am avut fimoza si am fost operat acum penisul meu arata ciudat ce ar trebui sa fac si mai exact ce e fimoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aBunnyMind a răspuns:

Fimoza la bebelusi este o micsorare a orificiului preputial in asemenea masura incat face imposibila decalotarea glandului penian. Fimoza impiedica eliminarea secretiilor si face urina sa stagneze in preput, ceea ce conduce la infectie cu macerare locala.

La maturitate, fimoza ingreuneaza raporturile sexuale. Fimoza poate fi congenitala sau poate sa apara la pubertate. Fimoza la bebelusi are cauze fiziologice, dar la adolescenti si adulti apare din cauze patologice. In unele cazuri, fimoza apare ca efect secundar al unei boli (diabet, infectie, tumori ale penisului). Cauzele care duc la aparitia fimozei sunt: incapacitatea preputului de a se dezvolta odata cu glandul penian; balanita (inflamatie a mucoasei glandului penisului datorata unor paraziti, microbi, traume mecanice sau chiar igienei precare); malformatii datorate anumitor traume sau leziuni; anumite afectiuni ale organelor genitale.

| herbals a răspuns:

Cat de ciudat poate arata? laughing Lasal asa ca nu are nimic, odata ce este "functional" nu are ce sa fie rau.