| HaLoG3N a întrebat:

Sal TPU am o problema grava.Ma doare stomacul doar atunci cand fac efort fizic sau pur si simplu cand stau in picioare.Imi trece doar daca stau intins in pat sau stau pe scaun, DUREREa e groaznica si vad ca s-a mutat undeva in partea dreapta a stomacului.MEntionez si faptulc a am mari probleme cu mersul la wc pentru 'treaba mare'.Ma pot astepta la un cancer sau pur si simplu ce am? pls va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

Du-te la doctor.
Daca nu consuma ce scrie mai sus.Lasa dulciurile, bauturile acidulate si in special mancarea grea deoparte,(fripturile, ouale etc. mai ales seara!).

| Vio199 a răspuns:

S-ar putea sa fi constipata...consuma multe lichide mai ales ciorbe si supe calde si ceaiuri.O sa iti treaca. Daca nu spune-i bunicii sau mamei, ele trebuie sa stie ceva daca nu direct la doctorwinking

| sanatatesiviata a răspuns:

Daca durerea este constanta, fie ca este de intensitate mai mica e bine sa te duci la un doctor sa te consulte...Stii vorba: E mai usor sa previ decat sa vindeci!

Daca durerea este intensa si dureaza de mai multe zile, e bine sa te duci cat mai rapid la doctor.

In ce priveste mersul la wc ("nu ai scaun"), mananca mai multe fructe, legume acestea au fibre.

Alimentatia procesata, produse de origine animala, lactatele, etc produc constipatia in timp.

Vezi informatiile de la:

- http://www.sanatatesiviata.ro/alimentatie-sanatoasa

- http://www.sanatatesiviata.ro/......u-stroescu

- si mai ales cele cu doctorul Robert Morse de aici: http://www.sanatatesiviata.ro/......-naturopat

| sanatatesiviata a răspuns:

Posibil sa ai o gastrita, sau o afectiune gastro-intestinala.

Daca durerea este constanta, fie ca este de intensitate mai mica e bine sa te duci la un doctor sa te consulte.

Stii vorba: E mai usor sa previ decat sa vindeci!

Poti sa iei ceaiuri de la Fares, Hofigal, Dacia Plant daca este doar o problema de constipatie.

Daca durerea este intensa si dureaza de mai multe zile, e bine sa te duci cat mai rapid la doctor.

In ce priveste mersul la wc ("nu ai scaun"), mananca mai multe fructe, legume acestea au fibre.

Alimentatia procesata, produse de origine animala, lactatele, etc produc constipatia in timp.

Vezi informatiile de la:

- http://www.sanatatesiviata.ro/alimentatie-sanatoasa

- http://www.sanatatesiviata.ro/......u-stroescu

- si mai ales cele cu doctorul Robert Morse de aici: http://www.sanatatesiviata.ro/......-naturopat

| Elizabethzutzu a răspuns:

Dar ai slabit de curind cu mai mult de 3 kg? Poate si de la asta sa fie...

| peticel20 a răspuns:

Daca s-a mutat durerea in partea dreapta cel mai sigur e apendicita, deoarece durerea de stomac, respectiv colon nu trece imediat ce stai intinsa pe scaun. Daca durerea se intinde pe picior sau te ia cu intepaturi sau amorteli la nivelul membrelor s-ar putea sa te ia o "criza de apendicita". iti recomand oricum sa te duci la doctor si asta cat mai repede. O sa te intinda pe pat si o sa te puna sa-ti indoi piciorul si o sa te palpeze, nimic grav si in functie de ce gaseste nenea acolo....aia e.Bafta!

| HaLoG3N explică:

Problema asta e de mai bine de un an adica durerea asta face parte din viata mea si am citit mai mult despre aasta si nu seamana nici cu un cancer nici cu un ulcer...o sa incerc sa merg sapt asta la medik ca numai suport.

| Muzic_Razva_1997 a răspuns:

Am avut un caz asemanator dar mi-a trecut cu tratanet medicamentos ..incearca si tu bea ceai de menta, mancare fara prajeli doar inabusit sau fiert si fara suc cu acid pentru ..iti recomand sucuri naturale, ciaiuri, apa plata