| suiramikkk a întrebat:

Salut, am si eu o problema, vineri dimineata m-am trezit cu o durere de spate dupa somn, am dormit prost cel mai sigur, am mai patit asa dar imi reveneam imediat, ei bine, vineri m-a ridicat din pat si am intins mana dreapta dupa ceva, miscare brusca, de atunci m-a luat o "intepatura" si ma doare spatele, in partea dreapta sus, de unde incepe bratul cum ar veni, nu stiu daca intelegeti.
M-am dat cu ceva crede-ma poate imi trece, vineri era mai nasol ca abia mergeam, azi (sambata) mi s-a mai calmat dar tot ma doare (va dau exemple, cand merg si las capu in jos ma doare putin si dupa dispare durerea, la fel cand fac miscari bruste, daca stau pe scaun o perioada mai lunga si dupa fac o miscare mai brusca cu mana dreapta iar ma doare putin) nu e o durere insuportabila dar e frustranta, vi s-a mai intamplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pe mine mă ținea si doua săptămâni. A trecut de la sine.
Este ceea ce noi numim popular "junghi". Nu cunosc termenul științific.
Caută ca in fiecare dimineață să faci mișcare, exerciții fizice, alergare pe loc si miscari ale brațelor asa cum ai invatat la scoala. Acestea te vor ajuta la încălzirea mușchilor afectati. Sa nu te forțezi până la durere.
Iar daca patul este de vina, schimbă-l sau repară-l ca sa fie cat mai drept si un pic mai tare.

| suiramikkk explică (pentru anonimg):

Patul ramane la fel din pacatelaughing (camin studentesc), probabil m-a tras curent ceva, ai idee daca imi iau ketonal durerea o sa se mai calmeze?

| anonimg a răspuns (pentru suiramikkk):

Nu ma pricep la medicamente. Dar poti merge la farmacie caci poti fi ajutat si acolo.

| ee a răspuns:

Fa masaj, tine calda zona...

| qest11 a răspuns:

Cel mai probabil ai transpirat si te-a tras curetul. O sa treaca. Si eu am paitit ceva asemanator candva si nu puteam intoarce capul cand traversam strada. E un fel de junghi.

| dDarrY a răspuns:

O sa treaca in maxim o saptamana