| Anonymus3000 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca imi scot amigdalele o sa transpir mai repede si o sa put? Am un coleg care transpira non-stop si pute de la un km departare. E adevarat? El zice ca de la amigdale e dar nu cred. Funda

Ps: Nu glumesc deci sa nu o luati in ras

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Nu o sa transpiri si nu o sa puti. Amigdalele nu au absolut nicio legatura cu asta.

| Empathizer a răspuns:

Eu zic sa-i daruiesti colegului un sapun si un deodorant, cu modul de folosire scris clar. Ca sa-si poata corecta ideea gresita pe care o are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat din niciun punct de vedere si eu mi-am scos amigdalele si nu transpir si nici nu am facut'o niciodata.winking

| Deliiiia a răspuns:

Nu are nici o legatura. Eu mi le-am scos si singura problema e ca am gatul ceva mai sensibil, dar depinde si de organism si imunitate. Succes si sper sa faca un dus colegul tau cat mai repede!

| Mareacluj a răspuns:

Eu chiar am ras. Dar nu de intrebarea ta, ci de felul in care te-a "aburit". Nu are nici cea mai mica legatura. Indepartarea amigdalelor ar putea sa te influenteze oarecum negativ in sensul ca o sa racesti mai usor si plamanii vor fi mai expusi la virusi si aerul rece. Cel putin in cazul meu, asa mi-a explicat doctorul. Cat priveste transpiratia, care e fireasca fiecaruia din noi, prevenirea mirosului neplacut se face cu ajutorul apei si a sapunului. Probabil ai auzit sau ai observat ca unii desi se spala la fel ca altii, transpiratia lor e mai neplacut mirositoare. Asta tine de regimul alimentar. Cu cat alimentatia e mai bogata in acizi cu atat mirosul transpiratiei e mai neplacut. Dar e si un avantaj, in sensul ca persoanele de acest gen nu au probleme cu tantarii.
In rest, nu are nici cea mai mica legatura indepartarea amigdalelor cu transpiratia unei persoane, atat ca abundenta, cat si ca miros!

| anonim5491 a răspuns:

Eu am amigdalele marite din nastere...dar imi e frica sa fac o operatie prefer sa ma racesc mai des... orice dar sa nu ajung la medic in plus nu cred ca transpiratia ar avea vreo legatura cu amigdalele rolling on the floor de unde glandele sudorale cu amigdalele ..mrg nu sunt medic dar asa din perspectiva mea

| XxPufosheniaXx a răspuns:

Nu prea cred asta. Probabil el "pute" dintr-un anumit motiv si ca sa nu mai intrebi si ca sa nu iti spuna adevarul, deoarece poate se simte prost sa vorbeasca despre asta, a inventat o minciuna tongue Amigdalele si mirosol...mmmmm...nu vad sa aiba vreo legatura laughing fii fara griji, nu e adevarat!

| Danyela24 a răspuns:

Nu cred.Eu am o colega care si-a scos amigdalitele si nu transpira.

| Pittini_Naldi_1992 a răspuns:

Stai calm fratioare eu mi-am scos de o saptamana amigdalelewinking si nu e nici o problema nu traspir, chiar e mai bine ca respiri mai unsor!

| medicalmistery a răspuns:

Transpiratia excesiva are drept cauza o dereglare a functiei tiroidiene. Amigdalele nu au rol in producerea secretiilor. Asa ca nu te ingrijora!