| LevKingCont a întrebat:

Eu trebuie sa tin un regim strict fara sare Deloc si fara zahar (aici mai am voie cat decat ) dar de la un timp am inceput sa abuzez si mi se face pofta cand ii vad pe alti manacand ce as putea sa fac sa nu mai poftesc va rog sad repede Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Buna!
Si eu trebuie sa tin regim, pentru ca am fost operata.
Bine, eu am voie sare, dar nu am voie cola, alimente prajite, fasole, carne afumata...in general alimenete care baloneaza.
Trebuie sa tin regimul acesta pana in martie.
Am sa rezist, pentru ca daca voi manca, s-ar putea sa ma balonez, iar operatia s-ar putea desface, si as ajunge din nou in spital, pe masa de operatie.
Eu nu vreau sa se intample asta.
Si tu trebuie sa te abtii, faci asta pentru binele tau.
Daca o sa se intample ceva mai grav va trebui sa stai in spital, atunci cum o sa fie?
Mai bine tine regim si o sa scapi.

| onasis1961 a răspuns:

Nu este nici o problema la sare. Exista pe piata inlocuitori ai sarii de bucatarie, daca ai restrictie si la asa ceva foloseste usturoiul crud sau zeama de lamaie stoarsa pe ce mananci. Pofta buna!