| LoveAngel223 a întrebat:

Sall! Acum 2/3 saptamani mi sa incarnat unchiia mare de la picior si am mers la urgente sa vad daca pot rezolva ceva ...ma pune asistenta pe pat ma tine aproape 20 de minute si vine sa imi spuna ca trebuie sa imi scoata unghia. Eu nu am acepta si am mers la un spital privat si caand i-am spus medicului sa luat de cap si pana la urma mi-a scos dorar coltul si acum se vindeca. Si medicii astia de stat daca nu le pui ceva in buzunar nici cu te consulta.
App de acum trebuie sa platesti si cand mergi la particular.Deci voi ce ati fi ales in locul meu?(la privat sau la particular)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie.
Am fost la urgente mi-a explicat ce trebuie sa faca si am acceptat. A fost durerea cea mai mare pe care am simtit'o in viata mea (si am patit detoate:capete sparte, maini si picioare rupte). Ironia e ca doctorul era chirurg si n-a fost in stare sa faca nici macar anestezia. A bagat tot anestezicul odata. Mi'a facut in 3 locuri. A durut foarte rau si simteam cum "mergea"anestezicul prin picior. Apoi, pe langa faptul ca anestezia a fost facuta prost si m'a durut ingrozitor nici macar nu isi facuse efectul si pur si simplu mi-a smuls unghia. Mi'a crescut la loc dar infectia nu trecuse.Arata mai rau si m-am dus la o clinica privata(a unui turc parca) si nu i'a venit sa creada.Cu el a fost totul foarte simplu si foarte usor. Mi'a facut anestezia incet, baga cate putin si in locuri diferite. Apoi mi-a taiat decat coltul si a pus o substanta(am uitat numele) sa arda radacina care crescuse in piele. Mi'a trecut si infectia si tot.Sunt fara probleme.Arata chiar mai bine unghia decat la piciorul celalatlaughing. Si bani au primit amandoi.Depine de doctor si de interesul care il dau. Ce ma tot intreb eu:primul fiind chirurg, cand are o operatie pe inima ce facestraight face?

4 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Medicii din ziua de azi sunt orbi. Li se ia ceata de pe ochi doar cand le fluturi plicul prin fata ochilor. La spitalele de stat parca mergi la macelarie. Normal ca ai procedat bine. Intotdeauna e bine sa ceri o a doua opinie.

| Lorien_2084 a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema, acum peste 15 ani. Mi s-a scos unghia de la degetul mare de la picior de cateva ori, degeaba: unghia crestea la loc si se incarna. Mi s-a deplasat patul unghial prin operatie, zadarnic. Era un cosmar. Rezolvarea a venit de la o pedichiurista in varsta, care a stiut cum sa-mi taie corect unghia si, de atunci, nu mai am probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E acelasi lucru privat si particular.si eu am avut aceiasi problema dar mi-am facut baie cu sare si mi-am inmuiat tegetele in rivanol amers, dar eu ma duc doar la particular cand am o problema mai mare.maria

| DemiLovato_3541 a răspuns:

Ai avut un colt stiu si verisoru meu de 22 de ani a patit la fel si la operat si acu se da cu o solutie de culoarea sangelui si e foarte buna ca eu cand mi-am spart capu cu de aia m-am dat si in maxim 2 sapptamani s-a prins rana bafta