| alexrock16 a întrebat:

Va spun pe scurt... Am probleme cu unghia(incarnata) de la degetul mare de la picior. Vara trecuta m-am operat, o vreme totul a fost frumos si roz pana in iarna cand am avut aceeasi problema. Ma operez si de data asta si din nou o perioada a mers bine, totul a fost ok. Acum in vara asta mi s-a incarnat din nou unghia. Credeti ca daca apelez la ajutorul unei pedichiuriste o sa rezolv problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dia007 a răspuns:

Inainte incerci ceva nou (mersul la o pedichiurista), intrebuie sa intrebi, si da, uita-te aici, insa cred ca ar fi mai bine daca merge la 2-3 saloane si sa intrebi efectiv persoanele in cauza. E altveba cand vorbesti cu ele, direct.
E posigil sa fie vorba doar de a merge regulat la salon si sa iti tii sub control marimea unghiei, e posibil sa gie o chestie strict genetica. Si cand vei merge din nou la medic, intreaba-l de optiunea asta. Un medic, neintrebat si de alte variante, poate aplica doar ce cunoaste de pe bancile facultatii (deci, dupa mine, putin ingust) si cere totusi un test la sange, e posibil sa ai ceva. Lucrurile, nu cresc, pur si simplu, in corpul omului fara sa existe ceva la baza.
Alta varianta ar f sa te interesezi de tratamentele naturiste si cele homeopate. Ceva va functiona si pentru cazul tau, insa trebuie sa incepi acum sa te informezi.

| SHINeeTaemin a răspuns:

Mergi la un doctor

| Miau1617 a răspuns:

Buna Alex! Eu nu cred ca o pedichiurista o sa rezolve problema, deoarece nu e meseria ei! O alta cauza a reincarnarii dupa operatie ar fi un virus. Sfatul meu ar fi sa te duci din nou la operatie, iar de data asta, sa iti tai colturiile unghii cu o unghera de colturi.Iar cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa mergi din nou la operatie si sa ii spui medicului ce se intampla.Te va ajuta el cu siguranta big grin Insanatosire grabnica!