| Maddapuiu a întrebat:

Sall! Am 14 ani, 1.92 si 40 de kg.cryingSunt foarte slaba am niste picioare numa piele si os si maini.laughing Aste e puteti rade faceti ce vreti, dar eu vreau sa va inteb : cum sa afc sa ma ingras si eu ca sunt foarte foarte slaba.crying., Se poate si fara medicamente sau vitamine?/laughing Va rog raspunsuri :* Mama nu vrea sa imi ia pastile e ingrasat ca zice ca dupai o sa ma fac cat batoza.
happy PLs ma ajutati?happy ziceti-mi ceva reteta sau altceva cu care ma pot ingrasa macar 6-8 kg?\

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai intai, ar trebui sa mergi la un medic endocrinolog sa vezi de ce nu asimilezi. Pentru ca, daca nu esti anorexica, nu e normal sa fii atat de slaba. Sincer, si eu m-am speriat de cei 1, 92m...ma gandeam cum de nu te ia vantul.
Apoi, in functie de recomandarile endocrinologului, un nutritionist te poate ajuta cu un regim echilibrat.
In plus, poti sa faci si un sport, gen inot, care dezvolta uniform masa musculara.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Momentan e aproximativ normal
Corpul la varsta asta sufera schimbari costante. oricum te poti duce la un nutritionist sa vezi ce iti recomanda.

| sweetgirl_3609 a răspuns:

Doar medicul iti poate recomanda ceva util.Succese!

| Bteen a răspuns:

2-3 gratare pe saptamana, chipsuri sucuri si lenevit in fata pc-ului tot cu ceva gustari happy Spor la ingrasat!

| Mustache a răspuns:

laughing cel mai simplu.
Stai incasa 2 saptamanii mananci in continu dulciuri; inghetata paine etc suc la greu; carne cu multe grasimi
Ar trebui sa te ingrasi; daca nu inseamna ca metabolismul tau e accelerat si ar trebui sa te duci la un doctor

| Peter28 a răspuns:

Are dreptate mama ta, ca te vei face cat batoza. Asta a patit o matusa de-a mea era si ea foarte slaba si a luat pastile de ingrasat si de la 40 de kg a ajuns la 120 de kg. Ar trebui sa mergi la un nutritionist sa iti dea o reteta sau sa iti faca un fel de "dieta" daca pot spune asa. Nu dieta de slabit, de ingrasare.

| PuFaRiNaIsThEoNe a răspuns:

M0am speriat cand ai zis caai 1.92 happy ..As vre eu sa am cate kilograme ai u si eu am tot 14 kg dar 50 kg ..Pai pentru inceput nu manca de la fast-food nu te ingrasa asa, lasa-te de fumat (daca o faci, dar nu cred), mananca cele trei mese sunt ff importante manca mult carne si salate si ai grija de tine. pupici a la pufarina!

| ѕოiℓε_8457 a răspuns:

Si eu am 1.65 si 40 de kg..pai nush..eu deja incep sa ma ingras..adiica nu am luat nimica dar trebuie sa iti faci pofta de mancare..asa am facut si eu. :*

| Maddapuiu explică:

Am 1,62 de metri ma scuzati am gresit! straight face