| DarkVampire98 a întrebat:

Sall! as vrea sa ma apuc de o activitate in timpul liber orce dar orce necesita efort iar eu m-am nascut fara un rinichi si nu am voie sa fac efort mare m-am gandit sa ma apuc de dansuri ceva vals sau tango poate salsa credeti ca as avea o problema daca ma apuc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ANIRIiriANIRI a răspuns:

Probabil ca da eu am facut si depui mult efort, foarte mult efort,
incearca mai bine ceva ca actoria sau sa inveti sa canti la un instrument.
in orice caz daca te apuci de dans mai bine intreaba un doctor inainte

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

2-3 ore dans/saptamana (cam atat au in program scolile de dans pentru amatori) sunt o activitate acceptata din punct de vedere al efortului pe care il presupun, cu exceptia tipurilor de dans care presupun un efort fizic intens. Poti face o evaluare a functiei renale dupa prima luna de dans si ulterior mai rar, pentru a decela eventuale modificari din timp. http://www.i-medic.ro/analize/test-test-creatinina-sange

| Tavy100 a răspuns:

Nu cred ca ai avea vreo problema