| ozil a întrebat:

Sall. Imi poate spune cineva daca a folosit vreodata hormoni de crestere si cum sunt efectele sale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ti-ai pus gand rau?--- cu hormonii, oricare ar fi ei, nu te joci! STH-ul in exces provoaca :hiperglicemie( prin cresterea rezistentei la insulina), retentie de sodiu si apa care favorizeaza aparitia hipertensiunii, oasele scurte si plate cresc inegal si disproportionat( vei avea o fata disproportionata, extrem de urata!), posibilitate de aparitie a infertilitatii( nu poti avea copii!) si multe altele care-ti vor afecta iremediabil sanatatea. O zi buna!

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

"Hormonul de crestere (hormonul somatotrop, growth hormone, GH) este secretat de celule situate in glanda hipofiza. GH este cunoscut pentru proprietatea sa principala de stimulare a cresterii in inaltime incepind cu primul an de viata si pina dupa instalarea pubertatii, atunci cind cartilagiile de crestere se inchid sub actiunea hormonilor sexoizi. Capacitatea GH de a stimula cresterea este dovedita de experimente ale naturii.

Astfel, exista copii care se nasc avind un deficit sau o absenta totala a GH sau din varii motive (tumorale, infiltrative, traumatice, ischemice, infectioase) hipofiza inceteaza secretia de GH. Este vorba de nanismul hipofizar, o tulburare de crestere care se poate intilni atit la fete
cit si la baieti, cu o incidenta de 1/4000 copii. Acesti copii se dezvolta relativ armonios, dar cu o viteza mult inferioara celei cu care cresc copiii sanatosi.

Netratati, acesti copii vor atinge o talie finala impresionant de redusa (in cazuri extreme nedepasind 1m). Handicapul statural este dependent de gradul de deficit al GH, cit si de momentul instalarii acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.iti va creste mult par pe maini si pe fata.serios.se inchide la culoare.e destul de neplacut dar merita