| anonim_4396 a întrebat:

Sall! Sunt baiat, am 13 ani si vreau sa va cer ajutorul. Am picioarele (adica pulpele picioarelor) un pic mai groase decat ceilalti. Eu tin cura de slabire de 3 luni si am slabit 15kg, dar picioarele nu s-au subtiat nu stiu cat, decat stratul de grasime care il aveam pe ele. De la ce pot sa am picioarele groase? Sa fie oare muschi? Vreau sa mentionez ca ma dau foarte mult cu rolele si fac scheme destul de grele, dar cu toate ca pulpele nu imi sunt subtiri, eu pot sa fac toate miscarile foarte bine si repede. Este vorba de grasime sau muschi? Astept sfaturi va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| tomyk a răspuns:

Nu mai tine cura de slabire pentru ca nu este vorba de grasime.in primul rand iti faci un rau extrem daca ti o cura de slabire de la varsta asta! in al doilea rand tu esti mai bine dezvoltat fizic si de accea ai pulpele picioarelor mai groase.Te rog insistent sa nu mai ti cura de slabire pentru ca 15 kg pierdute la 13 ani e ca si cum un adult de 65 kg ar pierde 25 kg! Sanatatea ta este in joc. Sper ca te/am ajutat

| zmolem a răspuns:

Trebuie sa iei in calcul si un factor genetic. daca si parintii tai au aceeasi caracteristica a pulpelor. apoi, tu spui ca te dai cu rolele, ceea ce ajuta mult in dezvoltarea muschilor. nu ar trebui sa te macini atat. eu unu mi-as dori sa am gambele mai bine dezvoltate. si apropo, o cura de slabire la varsta asta nu e benefica. in primul rand zona gambelor e cea mai lipsita de "grasime" din tot corpul, deci sa nu te astepti la rezultate miraculoase. vei da jos grasime (asta daca ai) din zona burtii, a feselor sau de pe solduri, dar mai putin de pe gambe. nu te stresa din cauza asta. va vei acel boom in care vei creste destul incat nu vei mai baga in seama asa ceva.