| Marius1902 a întrebat:

Am 12 ani 1.62-63 si 53-54 kg.Ideea e ca sunt cam gras.Am scris aceasta intrebare deoarece am tot inceput sa aud comenatarii rautacioase.Chiar ieri la fotbal, unu' mai smecheras din echipa adversa le spunea la coechipieri "tineti la ala gras".Va d-ati seama seama ca m-am suparat.Mai sunt si altele dar nu mai dau exemplu cum ca am fundu' mare etc.
Ideea e ca toti prietenii mei sunt slabi si ma simt cam prost cand stau cu ei..de exp daca stau pe banca nu pot lasa piciorul moale deoarece e mai gros...trebuie sa il tin incordat ca sa nu fie chiar asa sad Bun.Venind vorba de miscare si diete. Miscarea o fac mereu alergand 3 ore la fotbal inca una la leapsa.dar daca mai stiti si alte lucruri dar nu inot deoarece nu ma gandesc sa practic prea curand. Exerxitii de slabire:Fac abdomene uneori,biciclete etc. (mai astept exercitii in special pentru coapse pentru ca le am grase, fesele vreau sa fie mai suple si chiar si pentru abdomen deoarece am vazut ca a inceput sa se stranga mancarea pe solduri).
Acum dietele:In primul rand hai sa va spun un meniu de.al meu zilnic: Dimineata mananc pe la ora 9-9:30 2 felii de paine cu gem iar apoi beau 0.30 l de apa. La pranz adica pe la ora 3 ciorba(de toate felurile) cu o felie de paine sau piure cu un ou si cu 1-2 felii de paine.Seara ora 9:30-10 (stiu ca n-ar trebui sa mananc dupa 6 dar eu dupa masa de la ora 3 ma odihnesc in pat pana la ora 5 si apoi ma duc la fotbal cateva ore ..si nu pot pleca la 5 si sa ma intorc la 6) Doua oua cu o felie de paine sau pilaf tot asa cu o felie de paine.In fine toate astea pe timp de vacanta pentru ca in timpul scolii mananc dimineata la 9 si apoi la 6 cand vin de la scoala (rareori mananc inainte sa plec adica la 11 :30) Daca mai stiti si alte diete pe care le puteti gasi usor in casa nu ezitati sa-mi spuneti, dar unele mai usoare nu brocoli sau salate..etc.As cam vrea sa slabesc pana incepe scoala, oricum la scoala nu sunt considerat gras sau asa cv..deoarece am destui grasi in clasa dar daca n-ar fi sigur as fi considerat.Scuze ca am scris atat. Sper sa aveti rabdare! Funda + Vot desigur!@@

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 4-5 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune!

| dannyel86 a răspuns:

Nu spune nimeni ca trebuie sa te infometezi, dar hai sa renuntam o luna la lucrurile care nu au cum sa duca la slabire. Din ce spui tu, la fiecare masa apare "felie de paine". Ce s-ar intampla daca ai manca doar o felie de paine pe zi sau chiar deloc? Iti spun eu: rezultatele s-ar vedea mai rapid. Nu spun ca lipsa produselor de panificatie si a dulciurilor ar face minuni fara miscare, ci doar ca ar accelera procesul de slabire pe care ti-l doresti. Iti spun din proprie experienta. Renunta partial sau total la paine macar o luna de zile, sa vezi cum reactioneaza corpul tau. Eu am de unde da kilograme jos, dar iti spun ca reducand mancarea, renuntand la dulce si la paine, in 3 luni am scapat de 10 kg. Poate tu le vei da mai greu, dar acele 2-3 kilograme lipsa se vor observa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e frumos deloc ce faci. Poate ti se pare amuzant, dar nu e.

| Zacase a răspuns:

Meniul tau e bun, tinand condt ca inca esti in crestere, insa iti recomand sa renunti la paine, nu mai e un mit faptul ca ingrasa.
Renunta la abdomene, ele antreneaza muschii de sub grasime, dar nu au legatura cu aceasta. Degeaba ai 8pack pe dedesubt daca deasupra ai "valoare". Cardio la greu daca vrei sa slabesti (din experienta personala iti recomand freeletics, cauta pe google, si pe youtube daca vrei videouri motivationale).
Apropo, asta poate ca nu e treaba ta, dar in vacanta cand se ia cineva de tine ia-te si tu de el, smecherasii astia sunt ca tiganii, sunt tari in gura pana te rastesti la ei...

| Ode34 a răspuns:

La inaltimea ta nu esti gras deloc.
Acum nu stiu, mananca cat mai multe legume/fructe, nu manca dulciuri asa des, fa miscare..etc

| Marius1902 explică (pentru Ode34):

Ode stiu ca numaratoarea la care te gandesti cu 10kg mai putin de inaltime.Dar am prieteni cu aceeasi inaltime la 40 kg..hai sa zic maxim 45. Mersi dar mai astept raspunsuri exacte

| Marius1902 explică:

Nu sunt gras... as vrea sa slabesc 3-4 kilograme nu mai mult..la picioare in special nu la burta... Unii spun ca sunt chiar ok..Acu batoza nu stiu cine-i

| Ode34 a răspuns (pentru Marius1902):

Mie nu mi se pare ca esti gras, adica lasa-i pe altii sa fie slabi ...eu zic ca e ok.winking

| Wonderbolt a răspuns:

Stiu ca unii oameni își bat joc de tine ( m-am uitat la comentarii) unele sunt foarte rele și nu știu de ce unii oameni ti-ar spune ăsta. M-am pus în locul tău 5 min și nu am sa te critic dar nu mi-a placut deloc. Dacă prietenii tai ar fi adevărați nu te-ar mai porecli și s-ar pune în locul tău sa vafa ce naspa e sa fi batjocorit.
Salatele în schimb sunt foarte gustoase o sa iti trimit o rețetă :
Salata de pui
Spală și usucă o salata verde taio în bucatele mai mici și apoi fa ăsta cu o roșie un castravete o ceapa dacă îți place și feta e o brânză foarte buna. Și piept de pui poți sa-l faci în tigaie dar sa nu pui mult ulei dacă ai tigaie dri cooker îi și mai bine. Tai piept de pui în bucatele și o pui în salata amesteci și iese o salata de nota 11.
Mai sunt doua variante sa mananci peste cu amestec mexican ( presupun ca ști ce e ala) sau amestec mexican cu piept de pui.
Iti mai pot da niște sfaturi de exerciti:
Din sprijin pe coate și genunchi ridica alternativ câte un picior, tinandu-l în aer câteva secunde. Piciorul întins va fi paralel cu solul.
Stand pe spate cu genunchii îndoiți ridica alternativ câte o mana, pana atinge genunchiul opus
Ridica alternativ brațele în extensie tragandu-le spre spate. Repeta mișcarea de 10 ori.
Sfat: poți face exerciții pe muzica
App dieta NU INSEAMA SA FLAMANZESTI! Sper ca te-am ajutat.