| alexb08 a întrebat:

Sall TPU, am 13 ani. Vreau sa imi ingros vocea.Nu vreau raspunsuri gen "Mai asteapta sa mai cresti" sau "Apuca-te de fumat". Stiu ca par cam ciudat cu intrebarea asta, dar sunt baieti de varst a mea cu vocea mul mt mai groasa.Cel mai util raspuns primeste funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Chiar trebuie sa astepti. Si la tine este imediat dupa colt. Imi amintesc din acei ani ca a inceput pe la 12 ani iar la 14 ani toti aveam vocea schimbata.

| mms123 a răspuns:

îndreaptă-ți puțin gâtul (în mod normal el se află la un unghi față de verticală). Apoi, coboară puțin bărbia. Vei vedea că, dacă încerci să vorbești în aceste condiții, vocea ta va suna natural mai gros, fără efort.

Ei, nu trebuie să stai în acea poziție de fiecare dată când vorbești, însă ajută mai ales acum, la început. Cu toții putem să ne îngroșăm vocea la comandă, dacă vorbim din "josul gâtului".

Sigur că nu vrem să vorbim așa tot timpul. Corzile vocale vor avea de suferit pe termen lung.

Așa că:

– te rog să exersezi până mâine această voce cu toată lumea cu care vorbești
– bea apă regulat pentru a păstra corzile vocale în formă maximă
– trebuie să combini vocea cea groasă cu vocea ta normală, pentru că nu vei putea vorbi gros tot timpul. La început îți recomand să vorbești gros mai mult dar, pe termen lung, nu trebuie să o folosești decât în momentele cheie, cum ar fi abordările. Funda? happy