| Andrei_7614 a întrebat:

Saluatare TPU.Am 15 ani si vreau sa imi ingros vocea pentru a ma apuca de cantat. Vreau sa am vocea nu groasa ba chiar ragusita. Ce pot face in aceasta privinta sa consult un doctor sau ceva sfaturi dau Funda.

1 răspuns:
| dracidus a răspuns:

Doctorul nu te va ajuta cu nimic. Cea mai buna idee e sa te duci la un profesor de muzica/canto care iti va da anumite exercitii, prin care sa exersezi cu vocea ta si, mai apoi, sa incepi sa atingi note cat mai groase sau cat mai inalte.

In ceea ce priveste dorinta ta de a avea o voce mai groasa, asta nu rezolva neaparat melodicitatea ei. De obicei, si vocile deloc groase sunt apreciate deoarece sunt folosite corespunzator. Asta inseamna ca tu trebuie sa inveti sa o folosesti corespunzator. Direct responsabile pentru folosirea corespunzatoare sunt tehnicile de respiratie corecte si tehnicile deschiderii/inchiderii gurii. De aia iti zic ca un profesor de muzica/canto ti-e mai mult decat benefic! Spor la cantat!