| Aleexdaxer404 a întrebat:

Am 14 ani 58kg 168-169 mam masurat recent cu ruleta! Mi-se pare ca-s prea inalt... prieteni mei au 16 ani si 158-160m mentionez e fumeaza,bea cafea,enwrgyzante, eu nu fumez. Intrebarea e normal la varsta mea sa am 1, 68-169? Si cat aveati voi la 14 ani? si cat aveti in prezent,! as mai vrea sa stiu cat osa cresc pe an? orice rasp conteza dau funda+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Fiecare se dezvolta in felul lui, nu e obligatoriu sa avem aceeasi inaltime sau greutate. Ce rost ar mai avea daca am fi toti la fel.Nu exista nite standarde, pana la 18 ani mai ai.happy Eu la 14 ani aveam 1, 63(dar, nu sunt baiat, deci e o mica diferenta). Bravo ca nu bei si nu fumezi, o sa vezi cat de bine iti va face asta in viitor. Bafta! happy

| tanaka666 a răspuns:

Fiecare copil are propriul ritm de crestere si dezvoltare genetica. Unul se dezvolta mai repede, altul, mai incet. Nu trebuie sa-ti faci griji ca nu este sanatos. Nu exista o greutate si o inaltime ideale. Important este ca dezvoltarea sa fie continua. Uite aici un tabel de dezvoltare : greutate si inaltimea copilului de la 3 la 18 ani http://i.imgur.com/7ndKuqA.jpg sper ca te-am ajutat.