| Anonymus3000 a întrebat:

Sall TPU am cotul luxat si acum na, mie mai frica sa nu se mai intample si as vrea niste metode sau un echipament ceva ca sa evit luxarea cotului va rog dau funda
ps: Am auzit de fasa elastica credeti ca va merge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Gimnastica, sportul ajuta la mentinerea tonusului si elasticitatii aparatului locomotor, si in cazul extrem cand ai o luxatie, daca esti o persoana sportiva te recuperezi mult mai usor decat o persoana sedentara.
Deci, sportul pe de o parte previne, prin faptul ca o articulatie antrenata face mai greu luxatie, si pe de alta ajuta la recuperare in cazul cand aceasta s-a produs.

1 răspuns:
| MeoKidu a răspuns:

Salut!
După cum ţi-am mai spus, acea faşă este foarte folositoare, dar asta nu înseamnă că dacă o porţi şi cazi te va ajuta, ea te ajută puţin dar la impacturi mare nu face fată...
Baftă!