| maximovidiu a întrebat:

am o mare problema cu o masea, este foarte cariata chiar gaurita toata, de cateva zile ma tot doare dar de ieri ma doare intr-una de dimineata, am loat pastile din astea verzi ketonal sau ketorol nu prea ii stiu bine denumirea....am loat vreo 3 bine inteles cu mancare inainte si cred ca mi-au facut foarte rau pentru ca aseara pe la 8 jumate am loat si un ibuprofen dala.
Faza naspa e ca pe la miezul noptii m-am trezit cu o febra aproape 40 de grade maseaua nu ma m-ai durea dar aveam tahicardie. pulsu 120 de batai pe minut ( un atac de panica banuiesc) e normal sa iti creasca pulsu la febra?
Nu stiu ce s-a intamplat si nu stiu daca e o infectie pentru ca de durut nu ma doare... am mai avut si acum in iarna un abces cumplit la un dinte din fata. aveam ditamai punga de puroi dar s-a spart singura a iesit tot lichidul pe gaura dintelui dar tot nu am facut febrastraight face
Chestia cea mai naspa este ca imi este foarte frica de stomatolog straight face... numa cand vad ca vine cu toate betele alea de fier sa ma scormoneasca in masea, ma i-a cu lesinlaughing
Chiar nu stiu ce sa fac dati-mi un sfat
Ms anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la stomatologie și nu te mai îndopa precum curcanul, cu medicamente care nu le ai prescrise!
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei un sfat? du te la medic ca sa nu se agraveze situatia cu maseaua si nu mai lua pastile dupa capul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este normal sa creasca putin pulsul de la febra.
Febra faci de la puroiul de la masea.
Nu trebuie sa te ia cu lesin, trebuie vazut dentistul cat mai repede, sa nu se agraveze mai rau situatia.
Te pup!

| jeek0 a răspuns:

Sfatul e sa ti-o repari. la medic. singurul sfat. lasa prostiile cu medicatie proprie, mergi la un medic bun si nu vei simti mai nimic cu anestezie. sau chiar daca vei simti macar va dura putin spre deosebire de durerile pe care le ai acum. stii ca se poate muri din cauza dintilor netratati? ca poti ramane cu sechele pe viata? o infectie nu e ceva peste care treci usor chiar daca esti tanar. raman urme

| InnocentSίn a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa consulti un dentist, el stie mai bine.
Bafta! kiss