| fgsxbfhg a întrebat:

am o mare problema! ieri mi-am taiat venele, din greseala laughing si mi-a curs foarte mult sange dar am reusit sa opresc "robinetul" am strans cu ceva tare ca sa nu mai curga, si am schimbat bandajul de doua ori, insa aseara cand l-am schimbat nu am folosit tifon ci ceva din bumbac, si acum cand am vrut sa il schimb din nou nu se mai dezlipeste bandajul de pe rana! mentionez ca nu am taiat orizontal ci vertical si sa zicem ca e putin adanca rana, ma doare foarte tare si imi e greu sa deschid pumnul, iubitul meu zice ca mi-am "scurtat" un tendon laughing sper sa nu. Nu am mers la medic pentru ca nu am crezut ca e grav. intrebare e : cum fac sa imi dezlipesc bandajul de rana? ma doare foarte tare cand vreau sa trag, am incercat si cu apa si nu merge! pliz dau funda!

p.s Fara raspunsuri stupide! chiar ma doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrCozzmin a răspuns:

Incearca cu apa calda...si toarna in continuu si se va dezlipi...

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Inmoaie fasa cu ser fiziologic sau apa oxigenata si apoi incearca sa desfaci.Nu forta nici un pic deslipirea, pentru ca este posibil sa repornesti hemoragia.Se gasesc in farmacii si pansamente sterile mari cu leucoplast. Daca ai infectie in jurul ranii mergi la medic!

| mona a răspuns:

Daca taietura este adanca du-te la medic sa nu cumva sa faci o minune

| Crucified a răspuns:

Dar du-te odata la medic ca nu-i de glumit!

| e1xtz a răspuns:

Hey..mergi la spital, sau la clinica..chiar nu ai dreptate ..nu ede gluma..se poate infecta.da, o rana superficiala se trateaza acasa, desfcai cu ser fiziologic, apa oxigenata.dar daa taietura e adanca trebuie cusuta

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

In functie de cat de grava este taietura, de cantitatea de sange pierduta, de cat de sterila este, trebuie sa consulti un medic.
Ce nu se mai dezlipeste de pe rana poate duce la o infectie urata.
Cel mai indicat, du-te la un medic pentru o dezinfectare corecta si poate ai nevoie de copci.

Sanatate!

| WildDream a răspuns:

Mai bine te duci la spital ca sa nu cumva sa ti se infecteze rana ca atunci o sa fie si mai rau.

| fgsxbfhg explică:

Am dezlipito cum a spus Mrcozzminel, cu apa calda, si am cumparat de la farmacie un sprai dezinfectant si leocoplasturi, si mi-au spus ca nu am nimic grav. oricum va multumesc frumos tuturor!

| AngelSoul a răspuns:

Trebuie sa te duci de urgenta la medic, asa ceva nu este o joaca, daca rana este asa de adanca precum zici tu poti face o infectie de ''toate zilele''! Ti-as recomanda sa nu te mai tai pe vene, stiu ca unora ai fac sa se simta bine, dar in realitate ce fac ei este grav.SI trebuia sa folosesti ceva medicinal, Betadina si tifon! Du-te la medic sa aiba grija de rana ta!