| xIonutzu a întrebat:

cand alerg imi bate inima foarte repede asa trebuie? asa e normal? dau funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tirri28 a răspuns:

Asta inseamna ori ca nu ai mai facut miscare de mult, si te-ai fortat din prima, ori ca ai luat o pauza si apoi ai tras la fel. Iti creste tensiunea, si pulsatia normal ca este mai mare, nu toti avem bataile inimii la fel tinand cont de efort, eu de exemplu cateodata cand alerg simt cum imi vin bataile inimii in ceafahee hee, e ciudat happy, oricum nu ai de ce sa te temi, e normal cand faci un efort mare sa simti cum inima pulseaza mai repede. big grin, Trebuie doar sa faci mai multe alergari si nu o sa mai simti ca bate chiar asa.

| VinnieMmM a răspuns (pentru Tirri28):

Doamne cat de mincinos esti cum ma eu cand fac sport o zi dupa o pauza imi bate inima repede cum ai zis tu da dupa 3 zile de sport din mentionarile tale zice ca nu mai trebuie sa iti bata inima asa, explicami si mie dc imi bate inima la fel ca in prima zi dupa 3 zile

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da fiindca faci un efort fizic mare.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Da este normal

| NemNUZ a răspuns:

Depinde, nu e bine nici foarte repede sa iti bate, cate batai pe minut ai? Cati ani ai? Date foarte importante pe care nu le-ai mentionat

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Pai normal ca iti bate repede inima, muschii cand depun efort au nevoie de mai mult sange si atunci inima pompeaza mai repede.Cand alergi, e normal sa iti bata inima repede, si mie imi bate la fel, n-ai pentru ce sa iti faci griji!

| iulicika1414 a răspuns:

:d da drăguța. e normal.o dată cu creșterea efortului fizic care îl faci, crește și bătăile pulsului. sîngele este pulsat mai repede...de asta inima este nevoită să își mărească și ea ritmul bătăilor happy

| VinnieMmM a răspuns:

Da asa e normal pentru ca alergand muschii tai depun mai mult efort si plamanii au nevoie de mai mult aer si stii ca inima pompeaza sangele la aer, asa ca muschii au nevoie de sange pentru a sa misca si plamani pentru a respira si e normal ca ei cand alergi mnecesita mai mult deci inima depune mai mult efort

| Andrei2343434343434343 a răspuns:

Asa patesc si eu. Cred ca e normal laughing

| a55yummy a răspuns:

Da.e ceva normal

| takeacupcake a răspuns:

Da e normal fiindcă îți crește pulsul iar bătăile inimii se accelerează.

| VinnieMmM a răspuns (pentru takeacupcake):

Stii macar de ce creste pulsul?

| NOname000 a răspuns:

Da! Este ceva normal!

| LiviuVladut a răspuns:

E normal sa iti bata mai repede dar depinde cat de repede. Daca ai ameteli, stare de lesin avansata, greturi atunci las-o mai usor cu alergatul, daca nu, sa stii ca sportul e foarte sanatos, si nu te speria daca uneori inima iti mai sare din piept, de multe ori e datorita lipsei de antrenament

| RollingInTheDeep123 a răspuns:

Da,asa trebuie pentru ca faci efort si obosesti...Si la mine e la fel, la toata lumea, deci nu iti face griji. Funda?

| piitiicc a răspuns:

Nu te panica, am citit intr-o carte ca la pubertate arterele se dezvolta mai repede decat inima. E ceva normal daca te afli la pubertate. happy