Întrebare recomandată | azoteu2020 a întrebat:

Sall TPU, ma puteti ajuta cu ceva am vergeturi pe maini in zona bicepsului si nu inteleg de ce mi-au aparut de crescut in greutate brusc nu s-a intamplat sau invers, adevarul este ca mi-a crescut bratu dar nu in grasime ci in masa musculara, va rog sa ma sfatuiti ori sa ma duc la un doctor ori niste tratamente.Multumesc(tin sa precizez ca vergeturile sunt rozali nu sunt albe)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Metodele terapeutice folosite atunci cand este cazul sunt:
- aplicarea retinoizilor topici
- terapia cu laser
- peeling-ul chimic.
Pentru a beneficia de astfel de tratamente trebuie sa apelezi la un medic dermatolog. http://www.i-medic.ro/boli/vergeturile

| Satoko a răspuns:

Astfel de lucruri este de preferat sa consulti un medic... dar si eu am patit la fel din cauza cresterii bruste in masa musculara insa vergeturile erau albe si am primit un tratament. din pacate scuze dar nu mai stiu numele. si s-au vindecat se mai vad decat mici semne big grin

| TINAtinaTINAtina a răspuns:

Cel mai probabil e pe baza hormonala. Si eu am aceeasi problema si m-am interesat. Sunt rozali pentru ca sunt "proaspete" ca za zic asa. E vorba de o dereglare hormonala. Multi adolescenti si nu numai, se confrunta cu asta. Cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un dermatolog, ca sa-ti dea tratamentul potrivit.

| alexssh07 a răspuns:

Ai face bine sa fugi repede la o consulatie..vergeturile sunt urme de oboseala si circulatia grea a sangelui