| imc1995 a întrebat:

Sunt baiat am 15 ani si am o mica mare problema, cu tenul gras, am ceva cosuri, ceva mai multe laughing, dar problema este nasul care este mereu uleios si rosu, daca nu ma spal in decurs a 2-3 ore cum sa scap de grasimile nasului pls help dau FuNda! :*

Ps : am nasul plin cu puncte negre crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| luna a răspuns:

Mastile de citrice aplicate o data pe saptamana te va ajuta foarte mult dar nu trebuie sa te opresti doar aici. Dupa spalarea fetei (zilnice dimineata si seara)cu un sapun (PH, mai indicat cel solid )aplica cu un disc de coton sau cu vata o lotiune tonica pentru tenul gras.imc.1995 nu stiu daca esti fata sau baiat dar aplicarea fondului de ten pentru tenul gras iti va tine nasul uscat pentru toata ziua cu conditia sa nu uiti seara sa il dai jos cu lapte demachiant.

| Bibu_2231 a răspuns:

Uite 7 paşi pentru a scăpa de asta :
Pasul 1: Renunta la cat mai multi dintre urmatorii factori daunatori: fumat, cafea, ciocolata, fast-food si toate mancaruri grase in general.

Pasul 2: Renunta la obiceiuri de genul: stors cosuri, folosirea spirtului pentru a-ti curata tenul, atingerea tenului cu mainile nespalate, folosirea cremelor pe baza de grasimi.

Pasul 3: Spala-te pe fata cu un gel special pentru ten gras. Noi iti recomandam gelul de curatare pentru ten gras de la Nivea.

Pasul 4: Foloseste in fiecare dimineata si seara o crema speciala pentru ten gras.

Pasul 5:

Demachiaza-te in fiecare seara si foloseste o lotiune tonica imediat dupa demachiere.

Demachiant pentru occhi Essentials, Garnier

Pasul 6: Foloseste o data pe saptamana un exfoliant.

1. Botanics Purifying Facial Scrub, Boots - exfoliant delicat ce actioneaza in profunzime, eliminand impuritatile

2. no7 Gentle Renewing Granule Free Exfoliator, Boots - formula delicata, cremoasa si satinata; nu contine chimicale sau granule exfoliante si elimina eficient impuritatile si celulele moarte de la suprafata.

Pasul 7: Poti folosi si o masca naturala din argila amestecata cu ceai musetel. Amestecul obtinut din cele doua se aplica pe fata, evitand zona ochilor. Se lasa 15 minute apoi se spala cu apa minerala.

| pitbull60 a răspuns:

Buna! Uite si eu am avut aceasta problema...acea grasime de pe nasul tau e sebumm tu avand ten gras nu e bine sa t speli asa de des pentru ca se produce un dezechilibru si astfel vei inrautati situatia.cred ca cel mai bine este sa mergi la un dermatolog iar el te va ajuta cu siguranta, dar t rog nu t mai spala asa des... daca acum esti la pubertate.lasa lucrurile sa decurga de la sine nu iti sparge cosurile si nu umbla cu mana murdara pe fata, lasa totul,, asa cum e,, va trece totul. cel mai naspa e ca pe nas vei avea cele mai multe puncte negre daca nu ai deja deci in concluzie mergi sa t vada un dermatolog!

| ellyda a răspuns:

Si eu am avut tenul gras intr-un timp dar imi faceam o masca cu un mango si zeama de lamaie date la mixer si le aplici pe fata si stai vreo 10 15 min si dupa aia te clatesti cu apa calduta si cu timpul sa vezi ca iti despare