| Scarabeul a întrebat:

Sall, voi cum ati dat jos kg in plus? Eu am 17 ani 1, 90m si 112kg am inceput sa fac bicicleta din aceea cu pedale lungi care dai si din maini, nu lrea stiu ce sa mananc, ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, în cazul tău, este vorba de Obezitate clasa 1 :(

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 79, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 33 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 33 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| T0T a răspuns:

Iti recomand sa iti iei un abonament la sala si sa mananci cat mai sanatos. Daca ai bani poti sa recurgi la Herbalife dar dupa trebuie luat mereu asta e faza dar da rezultate nemaipomenite.

| SiLaS a răspuns:

Poti sa faci si la bicicleta cu pedale scurte daca nu ai grija la alimentatie.In sport alimentatie este un fel de regula de aur pe care toti o neglijeaza.Scoate carbohidratii din alimentatie(painea,cartofii,orezul,lintea,nautul, fasolea, pastele etc.) si le inlocuiesti cu mix-uri de legume sau salate, ai grija la carnea de vita si de porc, trebuie sa mananci doar carne de porc slaba si vita slaba.Bafta!

| Alelulu a răspuns:

Eu am incercat herbalife si a fost o mare porcarie! M am ingrasat de la shake urile alea! Acum merg la nutritionist, si am slabit 30 kg. Mananc la ore fixe si am mic dejun la 9:30 apoi la 12 gustare ( fruct) la 14:30 pranzul ( 150 g carne pui vita sau peste cu 250 g legume crude sau innabusite sau pe gratar) la 17:00 gustare (fruct) si intre 19:00 -20 :00 cina ( cantitatile de la pranz). incearca sa adaptezi orele programului tau. Si sa mananci mai mult sau mai putin la aceleasi ore. Miscarea ajuta si ea. Macar de 3 ori pe saptamana. In privinta faptului ca nu prea stii ce sa mananci : eu de exemplu mananc pastai innabusite cu piept pui sau pulpa la gril. Sau salata de varza cu rosie, castravete sau simpla cu gratar sau conserva ton in suc propriu. Sau sarmale facute cu carne si dovlecel ( in loc de orez), sau chiftele puse pe gratar din dovlecel si carne. Sau ciuperci si carne. Sunt atatea retete... Incearca sa inlocuiesti painea alba cu cea neagra ( se digera mai repede) si sa mai renunti la dulciurele. ( poti consuma zilnic cioco neagra 5 patratele) ideea e sa nu faci abuz de nimic.

| Scarabeul explică:

Bursuc01 daca as ajunge la 73kg as fi schilod, am un coleg de liceu are 1, 85(mai scund ca mine) si 90kg si arata fenomenalhappy