| Visatorul_3011 a întrebat:

Saloot - Asi vrea sa stiu si eu daca tigarile electronice sunt periculoase pentru sanatatea omului si care sunt efectele negative pe care ti le cauzeaza?
aa si inca ceva, daca cineva a flosit asa ceva as vrea sa astiu si eu daca s-a intamplat ceva intre timp sau daca la afectat infrun fel?
Mss Mooolt :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista studii serioase asupra efectului cancerigen al tigarii electronice( zic "serioase" pentru ca asemenea studii se desfasoara pe termene de ordinul zecilor de ani, pe esantioane semnificative de oameni, trebuiesc facute de laboratoare independente ce dispun de resurse financiare mari alocate cercetarii)---asta, pentru ca, tigarea electronica a aparut pe piata de putin timp! Ceea ce se vehiculeaza in presa si pe internet sunt doar presupuneri unele generate de teama guvernelor ca pot sa piarda taxa pe viciu.
Ceea ce se reprosaza pe buna dreptate producatorilor de tigari electronice este faptul ca nu specifica cu exactitate procentul de nicotina din lichidul tigarii sau nu specifica substantele din aromele adaugate.
Pana in acest moment, tigarea electronica este considerata mai putin nociva decat cea clasica pentru ca, ea genereaza abur si nu fumul care se depune pe mucoasa alveolelor pulmonare sub forma de gudron (cu potential cancerigen).De asemeni, tigarea electronica este folosita pe perioada limitata de timp de catre fumatorii inraiti pentru a-si dezobisnui organismul de dependenta de nicotina(poti cumpara lichid pentru tigari electronice alegand intre 3 variante: "high", "low" si "nicotina zero").
Oricum, adolescentii, NU trebuie incurajati sa se apuce de fumat caci, atat in cazul tigarii clasice cat si in a celei electronice, NICOTINA este un DROG CARE DA DEPENDENTA!
Numai bine si NU te apuca de fumat!

4 răspunsuri:
| RaluuRaluu a răspuns:

Intr-un fel, e la fel ca tigarile. Costa in jur de 70 de lei... si are trei butoane : 1. Mic 2.Mediu 3. Puernic. Asta tu alegi cum vrei sa fie tigara. Sh e pe bateri. Sunt sh reincarcabila. Dar e mai scumpa. Nu scoate fum, sh nici scrum. Tigara ideala. Dar toate astea au sh un risc. Are mai multe riscuri decat tigara normala. Poti face mai repede cancer.

| 7DaysCuPortocale a răspuns:

Heii
nu sunt periculoasewinking
tatal meu le-a folosit is s-a lasat de fumat

| Predescu_Elena_1988 a răspuns:

Eu fumez de mai bine de un an de zile electronic si ma simt fff ok. E vorba de ce lichid folosesti! Ala este mai putin sau mai mult daunator.
www.e-fumat.ro
aici gasesti lichide ovale. eu asta fumez. sunt cele mai bune.

| Molnar_Maria_Ioana_1987 a răspuns:

Eu fumez electronic de aproape un an...nu am patit nimic si inca efumez. happy Poti face insa intoxicatie cu nicotina, avand stari de greata, daca exagerezi la vapat, dar pe termen lung insa nu se stiu inca efectele, eu mi am luat eGo C Ovale, din Vitan Mall si am fost super multumita in primul rand de lichidul lor (facut de o farmacie si atestat in UE) este incomparabil cu cel de la dekang... Sper ca ti am fost de ajutor happy