| ToxicG a întrebat:

Saltare! Am o intrebare, durerile de cap pot fi si din cauza ochilor? Pentru ca ieri ma uitam la un film si a inceput sa ma doara capul asa ca am renuntat iar peste vreo ora m`am pus sa ma uit la Tv si mi s`a intamplat acelasi lucru...Tin sa precizez ca nu port ochelari si ca vederea ma supara doar daca-mi obosesc ochii destul de tare... Ar trebui sa fac un control la ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Da. Spui ca vederea te supara. Sigur nu ai si anumite ameteli sau te pierzi un pic cu vederea?
Obosesc ochii? Da, trebuie sa porti ochelari, iar medicul oftalmolog poate sa-ti prescrie si un gel oftalmic in cazul in care te adaptezi greu cu ei,

| ToxicG explică (pentru Exilee):

Da,am ameteli... straight face

| Exilee a răspuns (pentru ToxicG):

Eu as zice sa faci cat mai repede o programare la medicul oftalmolog. Discuta aceasta problema si cu parintii tai. Si-asa mai dureaza pana in data cand esti programata /

| Exilee a răspuns (pentru ToxicG):

Apropo, foarte important. CUM este pozitia monitorului in raport cu fereastra de afara? Daca razele de lumina se propaga pe display, categoric trebuie sa-l muti pentru ca dauneaza vederii.

Hai sa-ti explic mai bine, sursa de lumina sa nu fie directionata direct spre MONITOR sau spre UTILIZATOR; nu trebuie sa te pozitionezi cu fata/spatele la fereastra.

| ToxicG explică (pentru Exilee):

Am laptop... stau cu el pe unde apuc.

10 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Scuzati dublul post, dar e bine sa numai stai atat de mult la calculator (mai ales ca este vara) pentru ca poate si de la el ai aceasta duerere de cap.

| Sebastian1996 a răspuns:

Durerile de cap pot fi si din cauza ochilor. Si da ar trebui sa faci un control.te-ar costa 50-60 leiwinking

| firstboy a răspuns:

Da ochii pot reprezenta o problema.

| Einstein100 a răspuns:

Daca ai miopie ( si cred ca ai ) e normal sa te doara capul daca iti obosesti mult ochii

| erika2004 a răspuns:

Da,sigur,dar cel mai bine e sa faci un control medical

| ElenaAlexa803 a răspuns:

Da ar cam fi cazul sa-ti faci un consult, si da capul poate sa te doara din cauza ochilor, dar ca sa fi sigura fa-ti un control!