| alexandru1014 a întrebat:

A avut cineva extrasistole și dacă da, ce simțea in acel moment!? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Extrasistole atriale:
cauze
- existenta unei alte boli cardiace
- modificarile concentratiilor sarurilor minerale din sange
- scaderea saturatiei sangelui in oxigen (hipoxie), modificarea pH-ului sangin (acidoza),
- modificari ale ritmului cardiac de fond (frecventa prea rapida sau prea lenta)
- medicamente diverse (antidepresive, antiaritmice, antihistaminice, etc)
- disfunctia glandei tiroide"
Asa ca ai nevoie de niste analize amanuntite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut pe bune, când aveam 14 ani. Medicul a zis că din cauza fetelor, când mă uitam după fete, mă apucau extra sistolele. Dar nu am simțit mare lucru se simțeau la ecografie. Dar mie mi se scula știi tu ce.
Dar vorbesc serios, nu am simțit nimic. Se vedea doar pe aparat.

| aXy99 a răspuns:

Ce intelegi tu mai exact prin extrasistole?
PS: Nu imi da copy-paste de pe net, vreau sa stiu ce simti tu in momentul ala.

| Speranta12 a răspuns (pentru aXy99):

Hai sa-ti zic ce am simtit eu, mai ales in unele nopti cand stateam pe spate sau pe burta prea pe orizontala, fara sa ma ridic mai sus cu capul pe perna. Dupa ce ritmul era normal tic-tac-tic-tac-tic-tac, cand stateam pe spate am simtit din senin si asa foarte rapid deodata tic-tac-tic-tic-tic-tic-tic! Adica a batut foarte repede si neregulat si zici ca era inundata de sange si nu mai facea fata sa-l pompeze pe moment. Asa am simtit. Si parca imi era si mai greu sa trag aer in piept. Am simtit ca o sufocare in timp ce inima mi-o lua la goana.

Si inca mai am momente de astea si ziua cand imi simt inima grea si respiratia la fel. :/

| alexandru1014 explică (pentru aXy99):

O bataie mai puternica ca și cum cineva mi-ar da un pumn prin interior cam asta simt.

| Speranta12 a răspuns (pentru alexandru1014):

Asa am simtit si eu.

| aXy99 a răspuns (pentru Speranta12):

Cred ca se numesc palpitatii. Simteai ca nu poti sa tragi aer in piept pentru ca probabil te-ai panic, e un inceput de atac de panica, mi se mai intampla si mie uneori. Poate fi, de asemenea, si lipsa unor minerale, precum calciu si magneziu.

| Intrebdarnuraspund a răspuns:

Îți recomand să vorbești cu un medic