| ady000 a întrebat:

Salut.
Acum 3 saptamani mi-am rupt mana la fotbal, mai exact FRACTURA EPIFAZALA DISTALA RADIUS. Astazi am fost la control in speranta ca voi da ghipsul jos si de unde, ca mi-a pus din nou doar la antebrat(inainte era si cotul).
Cei care ati trecut prin asa ceva, in cat timp v-ati revenit si ati putut sa carati greutati sau lucruri de genul?
Am 20 de ani si nu este fractura foarte rea, doar ca s-a rut in zona aceea si nu s-a deplasat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Un os se vindeca complet in foarte mult timp. Teoretic doar dupa 6 luni poti sa incepi sa faci eforturi mai mari, practic poti sa incepi cu eforturi usoare dupa 3 luni, sau la cateva saptamani dupa ce iti da jos ghipsul, si sa avansezi progresiv, adica nu in prima saptamana tragi la sala cu 100kg, efortul la inceput minim, si incet il tot cresti. Osul e inca slabit, chiar daca iti scoate ghipsul nu inseaman ca osul e complet vindecat. Daca il suprasoliciti si se rupe iar tot acolo e foarte posibil sa ai nevoie de operatie a doua oara si de tije, si ramai cu sechele si dureri o viata, nu merita o viata de dureri pentru ca nu mai poti tu astepta cateva luni cu sala, sau macar sa nu pui presiune pe mana aia (poti sa faci sala insa picioare, abdomene si ceva ca sa nu puna stress pe acea mana).

| ady000 explică (pentru CuriousStuff):

A trecut 2 saptamani si usor usor imi revin, dar am o dilema.
Din cauza cazaturii ulna stii de obicei are capatul mai iesit afara, din cauza cazaturii mi l-am alineat cu incheietura si e diferit fata de dreapta, iar cand intorc palma si incordez bicepsul de exemplu, simt ca ma tine ceva acolo. In fine, simt ca a fost afectata ulna, mai mult in partea dinspre ulna ma doare tendonul decat in partea radiusului. o sa vad cum ma simt peste luna doua.
Si apropo si cotul inca nu s-a vindecat complet, mai am unele taisuri la muschi din cauza ca a stat 3 sapt imobilizat cotul.Imi imaginez tendoanele cat de greu se vindeca sau muschiul din cauza ruperii osului.

5 răspunsuri:
| Alll3x a răspuns:

Da misa intamplat am avut-o in chips toata (totala. de la umar pana la degete) mi-am revenit in aproape 1 luna. aveam dureri destul de mari si nu puteam duce cam nimic greu. puteam numai chesti usoare tare crying sincer e foarte naspa sa ai mana rupta crying ( insanatosire )

| ady000 explică (pentru Alll3x):

Multumesc mult! E foarte naspa, tocmai aveam o continuitate de 4 luni de sala si m-a oprit acum. Oricum, astept sa se sudeze bine.

| JackBoston a răspuns:

Pentru o recuperare mai buna fa masaj pe langa zona cu fractura si indoaie cotul si degetele ca sa nu intepeneasca.iar dupa cu scoti ghipsul strange o minge de cauciuc in pumn.

| ady000 explică (pentru JackBoston):

Mi-a zis sa nu fac masaj