| Gimi29 a întrebat:

Salut, acum o luna am avut o entorsă de gradul 1. Am stat 2 săptămâni cu piciorul in ghips dar de atunci am o umflatura care tot nu mi-a trecut si nu știu de ce. Eu ma dau cu crema si acum si cand fug ma cam doare putin piciorul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta recuperarea ta dureaza mai mult, neavand voie sa alergi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Masaj.

| Fatamuntilor a răspuns:

O se mai doara!
am avut si eu entorsa, nu a fost nevoie de ghips.Cam 4-5 luni m-am resimtit! Poti pune o banda elastica pe glezna, ligamentele stau cat intinse.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Pana cand nu te mai doare si nu se dezumfla glezna nu mai fugi si nu mai face efort. Stai in pat sau pe un fotoliu aproape toata ziua. Daca te mai doare foloseste lasonil crema. O sa-ti treaca intr-o luna sau doua, am avut si eu entorse cand eram foarte tanar.

| AndreiN120 a răspuns:

Salut multumesc pentru intrebare dar o sa-ti scriu totul bine pe intelesul tuturor.

Este posibil ca umflătura să fie o consecință a entorsei și să necesite o evaluare medicală suplimentară. În cazul în care durerea persistă și umflătura nu dispare, vă recomandăm să consultați un medic de specialitate pentru o evaluare și un tratament adecvat.

În plus, este important să vă odihniți piciorul și să evitați activitățile care pot agrava simptomele, cum ar fi alergarea sau alte activități fizice intensive. De asemenea, puteți să aplicați gheață pe zona afectată pentru a reduce umflătura și durerea.

Sper că aceste informații v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare, nu ezitați să mă întrebați.