| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 luni am suferit o entorsa la genuchiul stang, (mentionez ca inainte nu am mai avut probleme cu genunchiul), am ajutat sa intoarcem o masina, la a treia manevra, cand m-am pus sa imping, papucul mi-a alunecat pe rumegus ud, timp in care, genunchiul mi s-a dus spre interior, (s-au uitat prietenii sa fie rotula la locul ei, suspectand ca mi-ar fi sarit), era la locul ei), am putut calca pe el dar mai cu retinere, fiind intr-o zi de vineri seara, nu m-am dus la spital( nu e nimeni), a doua zi, a inceput sa se umfle, dar fara sa se fi innegrit sau ceva(am dat cu Diclac, luat ibuprofen, si leacuri babesti cu varza proaspata sa traga umflatura, si din cand in cand gheata. Luni dimineata, nu m-ai eram asa de voinic, calcam cu retinere mai mare. indoiam greu spre interior, pana am luat trimitere la ortoped, si am mers la spital, cred ca m-a scuturat cu masina, si s-a incalzit piciorul, cert e, ca am putut calca normal prin spital pana am stat pe la cozi., facut raze.
la doctor, o entorsa de gradul 2, facem punctie(mi-a scos cam o siringa jumatate. si s-a dezumflat genunchiul), punem atela ghipsata, repaus total, 2 carje obligatoriu, 14 zile am stat, am fost la control la 7 zile, dat jos ghips, in regula), la 14. am dat jos ghipsul, dar sa mai merg cu o carja 2 saptamani, si bineinteles fasa elastica o perioada mai lunga, si a zis ca la fizioterapie nu ma trimite ca sunt tanar si sa fac exercitii acasa pe marginea patului(am uitat sa dau niste detalii, 16 ani, 63kg, 1.70 inaltime)++si nu mai merg la el(ortoped) doar daca cumva apar complicatii. Inca vreo luna mi-am simtit piciorul slabit, nu aveam baza in el.
Acum. uita-ne la 3 luni, am baza in el, dar inca mai e slabit muschiul coapsa, dar cateodata observ ca mai schiopatez usor, nu puteam indrepta complet/flexa piciorul si sa pasesc, dar nu doare, ma ung zilnic cu crema, acum ca am terminat scoala, m-am gandit sa imi iau trimitere totusi la fizioterapie desi doctorul ortoped a zis ca nu, si nici de rmn nu ar fi cazul( mai ales ca la 2 luni, m-am dus la medicul de familie, ca mama dorea sa fac rmn, desi tata zicea ca nu e cazul. medicul de familie mi-a facut un test, adica a fost mai mult un test dur sa vada daca ma doare, surpriza, nu doare. deci nu fac rmn.

Acum. am timp... si merg la doctorul de familie sa imi iau trimitere la fizioterapie. doctorul mi-a zis ca, nu ma trimite la fizio, dar sa aleg. ori merg la mare ori merg iar la un ortoped.

Eu ma gandisem sa fac putina fizioterapie, o saptamana. apoi sa ma dau cu bicicleta(deocamdata ma dau din cand in cand pe bicicleta ergonomica. bag cam 30 mile), apoi sa vad cum e. poate ma simt bine. si incep sa-mi intaresc picioarele mai mult cu sport, fotbal ceva.

Astept parerile voastre, celui mai bun raspuns, voi oferi funda.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JustLiv a răspuns:

E normal sa nu te doara: piciorul ti s-a refacut, insa, ca dupa orice incident de acest gen muschiul nu mai e atat de elastic ca mai inainte.E perfect normal. Exercitii indicate: in doirea usoara a genunchiului pana cand o sa te poti sprijini pe el.Cand o sa te poti sprijini pe el, o sa fie floare la ureche sa te deprinzi cu mersul fara sa schiopatezi.Insanatosire grabnica!

PS:Tine minte ca e normal ca piciorul si-a pierdut elasticitatea.

| AndreiDr a răspuns (pentru JustLiv):

Am declarat raspunsul castigator.
Pot spune ca mi-am mai revenit, am renuntat mai intai la crema, apoi la genunchiera, aici a fost marea schimbare, genunchierea mai mult ma incurca.
Acum pot sa si alerg, sa joc fotbal ma feresc inca o vreme.
In schimb, de schiopatat, daca merg la plimbare prin oras de exemplu, dupa cateva ore imi oboseste usor piciorul si mai schiopatez, nu rau, ce as mai putea face?

Fizioterapie nu am facut pana la urma, bicicleta am facut, si incerc sa scap de 4kg in plus.

| JustLiv a răspuns (pentru AndreiDr):

1. De obicei genunchera este dintr-un material tare putin elastic, mai mult incomodeaza decat protejeaza (doctorii spun sa o porti deoarece e foarte vulnerabil dar dupa1 sapt. e OK.
2. Ei bine, in timp se vindeca toate. E bine sa faci una-doua plimbari pe zi cu distante din ce in ce mai mari-astfel te vei obisnui mai usor.
Mersi ca ti-am fost de folos! happy