| OpF0r3sTOp2 a întrebat:

Salut.Acum o luna am implinit varsta de 13 ani.Am 1,72m si 70kg. Este ok? Care este greutatea normala la varsta si inaltimea mea? Care este surplusul de greutate care trebuie sa-l dau jos? Doresc sa specific ca am si putina burtica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gretatea normala pentru 13 ani si 1.72m este de 62kg.

| AlexDarius3 a răspuns:

Ai o greutate oarecum decenta la varsta ta dar ar mai trebuii sa dai jos, cred ca 65 e greutatea perfecta dar merge si 66, 67, 68.

| TheMusicBoy a răspuns:

Mama mea mi-a spus ca daca ai 1, 75 e ok sa ai 75 de kg. Deci tu esti ok. Daca tu crezi ca esti grasa poti sa slabesti dar dacq tu te simti bine in pielea ta esti mai bine decat ok!winking Noapte placuta, buna si sa visezi tot ce vrei!

| Ofataobisnuita1103 a răspuns:

Pentru vârsta ta ești foarte înaltă, iar pentru înălțimea ta ești puțin plinuță. Ar trebui sa dai jos cam 10 kg având în vedere înălțimea.
Sper că te-am ajutat.
Daca vrei o cura de slăbire care sa ți se potrivească ar fi mai bine sa mergi la nutriționist.
Sănătate!