| MadalinG99 a întrebat:

Acum vreo saptamana in liceu a fost un caz de TBC, ideea este ca nu era in clasa mea, nu cunosteam nu nimic, vineri am avut treaba in oras si am stat toata ziua in ploaie ud tot, aveam apa si in adidasi, acum vad ca am o tuse, putin nasul infundat, un pic de ameteala iar cand tusesc am cateva pete rosi in saliva dar mici, credeti ca este TBC sau doar un inceput de gripa (eu cred mai mult ca e gripa.), mersi.(tin sa precizez nu ma simt rau. doar tusesc asa.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Tuberculoza legata de nutritia deficitara. Probabil ca nu ai luat asa ceva, nu se ia chiar usor. Oricum, nu ajungi sa scuipi sange asa de repede.
Ceea ce ai este mai probabil o gripa.

| MadalinG99 explică (pentru SkyPilot):

Huh. mai nu scuip sange-sange doar asa bucati mici rosii (probabil din gat sunt), am fost toata ziua de vineri afara era una geaca pe mine si in incaltaminte aveam apa, iar sambata m-a plouat zdravan in cap, deci tuberculoza nu cred ca e, nu am avut contact cu acea persoana deoarece o stiu din vedere. ma si doare putin gatul.

| SkyPilot a răspuns (pentru MadalinG99):

Stiu ce zici, da tot sangerare este. Ingrijeste-te bine, eu am chestia asta de cativa ani, revine anual si trece parca din ce in ce mai greu.

| MadalinG99 explică (pentru SkyPilot):

Iti multumesc de raspuns, m-ai ajutat adica cat de cat, e nasol cand vezi profesori mai agitati cu spirt dupa ei. si na la prima simptoma deja crezi ca ai.

| SkyPilot a răspuns (pentru MadalinG99):

Nu se ia usor, asta e o boala a saraciei.

Răspuns utilizator avertizat