| ZUMBZ a întrebat:

Am 13 ani si de maxim o saptamana am sub pielea de la "guşă" niste bobite gen boabe de fasole, nu ma doare cand apas, decat una dar fooooarte putin cand apas mai tare(sunt 2 bobite de acest gen). Ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayuri a răspuns:

Noduli limfatici. Chiste tiroidiene putin probabil.

| ZUMBZ explică (pentru Mayuri):

Nu sunt ganglionii aia mari din stanga si dreapta, astia sunt sub limba sa zic asa dar pe partea de dinafara gurii, si se misca de colo colo cand ii apas.

| Mayuri a răspuns (pentru ZUMBZ):

Pai acolo in zona pe care tu o numesti "gusa" sunt mai multi ganglioni, nu numai cei care se umfla cand ai amigdalita. Probabil sunt ganglionii sublinguali.

http://photobase.ro/di-3WC2.jpg

| ZUMBZ explică (pentru Mayuri):

Si de la ce se inflameaza acei ganglioni?

| Mayuri a răspuns (pentru ZUMBZ):

De obicei din cauza infectiilor din vecinatate (glande salivare, dinti, amigdale, faringe). Daca era in context alergic se umflau mai multe grupe.

| ZUMBZ explică (pentru Mayuri):

Astazi a inceput sa ma doara si in gat, si am "rosu in gat", posibil sa fi fost de la asta? Sa fi dat alarma ca urmeaza o raceala iar dupa aceasta raceala sa treaca? Precizez ca nu sunt infundat in nas, nimic, decat am durere in gat si urechile putin infundate.

| Mayuri a răspuns (pentru ZUMBZ):

Da,cel mai probabil de la amigdalita/faringita. Ganglionii limfatici practic incearca sa limiteze raspandirea bacteriilor in organism si de aceea se umfla. Sa ai grija, ca daca observi cumva puncte de puroi pe amigdale trebuie sa mergi la medicul de familie sa-ti dea sa faci un ASLO(pentru streptococ beta-hemolitic grup B). In caz ca iese pozitiv va trebui sa faci un pic de antibiotic pe vena, ca nenorocirea asta da reumatism articular si pericardita cronica.

| ZUMBZ explică (pentru Mayuri):

Nu am puroi, am decat un pic pe gat in jos rosu si pe amigdale, dar am si o bubita mica alba pe limba langa amigdale care ma doare.
http://i.imgur.com/UxluS7I.jpg Nu prea se vede in poza, dar...

| Mayuri a răspuns (pentru ZUMBZ):

Puroi. Nu se vede foarte bine,dar asa, dupa poza, pare a fi abia la debut, deci nu e de mirare ca s-au umflat ganglionii. Ar fi bine sa te vada si medicul de familie sa iti prescrie ceva tratament cu antibiotic cu spectru larg ca sa nu se intinda, ca dupa aia e mai urat de tratat.

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cel mai indicat ar fi sa consulti medicul de familie
asa vei elucida misterul
O zi frumoasa sa aihappy

Răspuns utilizator avertizat
| Andisergiu a răspuns:

Iritatii, puncte negre, corpul tau e intr-o continua dezvoltare, asa o sa se intample happy